Windows Çalıştıra Yeni Komut Ekleme

Böyle bir imkanımız varmı bilmiyorum ama internette biraz araştırdım bulamadım belki siz bilyorsunuzdur diye sormak istedim.

Yapmak istediğim

  • Cmd yazınca Komut İstemi açılıyorsa
  • Musa yazınca bir program, klasör, resim veya video açma şansımız varmı.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Birde ben bunu internette nasıl arayacağımı bilemediğim içinde bulamamış olabilirim eğer nasıl arayacağım hakkında bir fikir verirseniz tekradan araştıma yaparaım

  • İşletim sistemim Windows 10
musakose musakose (105)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu istediğiniz işlemi batch yani toplu işlem dosyalarını ile gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Vb script ile yapmak mümkün. Ama ben çok daha kolay bir yolunu anlatacağım. AddToRun adında bir program mevcut. Bu program herhangi bir programı seçerek çalıştır kısmından çalıştırabilmenizi sağlıyor.

    Bir programın kısayolunu çalıştır menüsüne eklemek için;

    1. AddToRun programını buradan indirin.

    2. İndirdiğiniz addtorun_v1.0_English.7z dosyası bir 7zip dosyadırır. .Zip gibi sıkıştırılmış bir programdır.
      7zip sizde yoksa buradan 7zip nedir öğrenebilir ve indirebilirsiniz: 7zip nedir? 7zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

    3. Sıkıştırılmış dosyanın içinden  addtorun_v1.0_Endlish.exe adında bir dosya çıkar buna sağ tuşla tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

    4. Daha sonra açılan AddToRun programınından Select'e basarak çalıştırmak istediğiniz programı seçin. Ben örnek olarak İrfan View programını iw olarak çalıştırmak istiyorum. Bunun için Select bölümünden C:\Program Files\IrfanView\i_view64.exe dosyasını seçtim.

    5. Input the Alias bölümüne çalıştırda kullanacağınız komutu yazın. Yine örnek olarak buraya iw yazdım.

    6. Add butonuna basın. The Alias iw has been successfully added! mesajı geldiğinde işlem tamamlanmış olacak.

    Artık çalıştıra iw yazdığınızda irfanview açılacak. Siz bu senaryoyu kendinize uygulayın.

    alattin alattin (16999)