Windows Defender nasıl kapatılır?

Windows 10'da Windows Defender'i tamamen kapat istiyorum.Windows 10 işletim sisteminde Windows Defender nasıl kapatılır?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 defender kapatma nasıl yapılır?

    Windows Defender, Windows 10 ile birlikte gelen bir antivirüs yazılımıdır. Microsoft Windows 10 işletim sisteminin içine Windows Defender yazılımını gömmüştür.  Windows Defender bilgisayarınızı virüslere karşı korur. Bazı durumlarda kullanıcılar Windows Defender'i kapatmak isterler.  Örneğin Windows Defender bir işlemin yapılmasını engelliyorsa ve kullanıcı yapılan işlemin ne olduğuna dair bilgi sahibiyse Windows Defender kapatma işlemini uygulamak ister. Windows Defender bazı dosyalarda virüs olmasa dahi bu dosyaları virüs olarak görür. Bu durumda kullanıcı Windows Defender'in bu dosyayı silmemesi için Windows Defender kapatma işlemi yapması gerekir.

    Windows Defender'i geçici veya kalıcı olarak kapatmak mümkündür. Eğer sadece bir işlem için Windows Defender kapatmaya ihtiyaç duyuyorsanız geçici olarak kapatmalısınız.

    Adım Adım Windows Defender geçici olarak kapatma

    Windows defender'i Windows ayarlarından da kapatmak mümkündür. Windows Defender'i geçici olarak kapatmak için şu yolu izleyebilirsiniz.
    Örneğin bir dosya kopyalarken hata alıyorsanız ve Windows Defender'i kapatma ihtiyacı duyuyorsanız aşağıdaki şekilde bunu yapabilirsiniz.

    1. Windows 10 arama bölümüne Windows Defender yazın.
    2. Ayarlar altında Windows Defender Ayarları karşınıza çıkacak. Tıklayın.
      Windows Defender geçici olarak kapatma - ayarlar
    3. Windows Güvenliği penceresinde Virüs ve Tehdit korumasını tıklayın.
      Windows Defender geçici olarak kapatma - windows güvenliği
    4. Virüs ve tehdit koruması ayarları altında Ayarları Yönet seçeneğini tıklayın.
      Windows Defender geçici olarak kapatma - ayarları yönet
    5. Virüs ve tehdit koruması ayarlarında: Gerçek zamanlı koruma, Bulut tabanlı koruma, Otomatik örnek gönderimi seçeneklerini kapalı duruma getirin.
      Windows Defender geçici olarak kapatma- gerçek zamanlı koruma kapatma
    6. Windows Defender'i ayarlar üzerinden kapattınız. Dilerseniz aynı yöntem ile tekrardan açabilirsiniz.

    Bu çözümde Windows 10 ayarları üzerinden nasıl Windows Defender kolayca kapatılır onu anlattım. Aşağıdaki çözümlerde Windows Defender'i tamamen kapatmak için iki farklı çözüm bulacaksınız.

    Adım adım Kalıcı Olarak Windows Defender kapatma

    Windows Defender kapatma işlemi için bir kaç farklı yol vardır. Ben Windows Defender'i kalici olarak kapatmanın iki yolunu göstereceğim.

    Çözüm 1: Windows Defender Kapatma: Yerel Grup İlkesi düzenleyici ile Windows Defender kapatma

    Windows Defender kapatmak için şu adımlayı uygulayın

    1. Windows tuşu ve R tuşuna basın. Bu size çalıştır penceresini açacaktır.
    2. Daha sonra çalıştır penceresine  gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın. Widows 10 Home için öncelikle gpedit aktif etmeniz gerekir: Windows Home sürümlerinde gpedit / Group Policy / Yerel Grup İlkesi Düzenleyici nasıl aktif edilir? buradan nasıl aktif edeceğinizi öğrenebilirsiniz.
    3. Daha sonra Bilgisayar Yapılandırmasına tıklayın.
    4. Yönetimsel Şablonlar bölümünü tıklayın.
    5. Windows Bileşenlerini tıklayın.
    6. Windows Defender Virüsten Koruma bölümünü bulun.
      Windows 10 Windows Defender Kapatma - Yerel Grup İlkesi
    7. Windows Defender virüsten koruma'yı kapat bulun ve iki kere tıklayın.
    8. Etkin seçeneğini işaretleyin.
      Windows 10 Windows Defender Kapatma - Yerel Grup İlkesi  -Etkin
    9. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Artık Windows 10 Windows Defender kapalı duruma gelecektir.  Eğer tekrardan Windows Defender'i etkin kılmak isterseniz aynı işlemi tekrar etmelisiniz son adımda Yapılandırılmadı seçmelisiniz. Yerel Grup İlkesi düzenleyici ile Windows 10 Windows Defender Kapatma işlemi oldukça kolay ve kesin çözümdür.

    Çözüm 2: Windows Defender Kapatma: Kayıt defteri ile Windows Defender Kapatma

    Windows 10 işletim sisteminde Windows Defender kalıcı olarak kapatmanın diğer bir yöntemi de kayıt defterini kullanmaktır. Kayıt defteri üzerinden de kolayca Windows defender kapatma işlemi gerçekleştirilebilir.

    Eğer Windows 10 home kullanıyorsanız ve Yerel Grup İlkesi düzenleyicisini açmak istemiyorsanız o zaman bu çözümü kullanın.

    1.  Windows key + R tuşlarına birlikte basın ve çalıştır penceresi ekrana gelsin.
    2. Çalıştır ekranına regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin:
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

      ipucu: Yukarıdaki kayıt defteri adresini kopyalayarak ve kayıt defteri adres bölümüne yapıştırarak hızlıca konuma gidebilirsiniz

      Windows 10 Windows Defender Kapatma - Kayıt Defteri

    4. Windows Defender seçiliyken, sağ tarafta boş alanda sağ tuşla tıklayın. Açılan menüden YeniDWORD (32-bit) Değeri seçin.
      Windows 10 Windows Defender Kapatma - Dword ekleme

    5. Değerin adını DisableAntiSpyware koyun.

    6. Bu değeri çift tıklayın ve 0 olan değer verisini 1 yapın.
      Windows 10 Windows Defender Kapatma - DisableSpylware

    7. Bilgisayarı yeniden başlatın. Windows Defender kapatma işlemi tamamlandı.Yeniden başlatma işleminden sonra bu ayar aktif olacak.

    Windows 10 Windows Defender kapatma işlemi  yukarıda görüldüğü gibi farklı şekillerde yapılabiliyor. Bunlar kalıcı olarak Windows Defender kapatmak için ideal çözümler. Her işlemi aynı adımları tekrarlayarak geri almak mümkün.

    Windows Defender oldukça faydalı ve başarılı bir antivirüstür. Gerekli olmadıkça kapatmamanızı önerim.  Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız Windows Defender'i kapatmayın. Özellikle performans gibi sebeplerden dolayı kapatmayın. Farklı bir antivirüs yüklediğinizde Windows Defender otomatik olarak kapanır bu sebepten manuel işlem yapmanıza gerek yoktur.

    Windows Defender kapatsam sorun olur mu?

    Windows Defender'i kapatmak sizi korumasız bırakacaktır. Eğer başka bir antivirüs kullanmıyorsanız bu durum sizi risk altına alır ve virüslere karşı korumasız kalırsınız.  Ne yaptığınızı bilmiyorsanız Windows Defender kapatma yapmayın.

    Bunun dışında bilinçli bir kullanıcıysanız Windows Defender'i kapatabilirsiniz.

    hakan hakan (15409)