Windows işletim sistemlerinde ekran kartı hafızası bilgisi ve diğer bazı özellikleri nasıl görüntülenebilir?

Ekran kartı özelliklerini öğrenmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar, sistem özellikleri gösteren araçlar (küçük programlar) vasıtasıyla, anakart chip'ini google da arayıp özelliklerine bakmak suretiyle vs yollarla olabilir. Fakat en kolay yolu ve özelliklede yeni/tecrübesiz kullanıcılar için bir yol vardırki bunda chipset araştırmasına, sistem özellikleri kontrolu için özel bir programa (araca) falan ihtiyaç olmaz. Yapılması gereken sadece windows'un Directx Tanı Aracı'nı çalıştırmaktır.

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DirectX Tanı Aracı'nı çalıştırmak ve istediğimiz bilgilere ulaşabilmek için için:

    • Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmitıklatın, Arama kutusuna dxdiag yazıp ardından ENTER tuşuna basarak DirectX Tanı Aracı'nı açın  (Windows 8/8.1'de klavyeden Windows tuşu+R tuşuna basın, Çalıştır kutusuna dxdiag yazıp ardından ENTER tuşuna basın)

    • Açılan Directx Tanı Aracı penceresinde üst kısımdaki sekmelerden Ekran sekmesine basın. Bu sekme altında sözünü ettiğimiz bilgilere ulaşacaksınız.

    temmuz temmuz (12505)