Windows işletim sistemlerinde hatalar nasıl düzeltilir, problemler nasıl çözülür (Sorun giderme), bakım nasıl yapılır?

Windows işletim sistemli PC problemlerinde öncelikli çözüm arayışları neler olmalıdır ve nasıl yapılmalıdır?

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1- CHKDSK taraması yapılır:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHKDSK taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

    2- Sistem Geri Yükleme yapılır:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistemdeki hataları düzeltmek için kullanabilirsiniz.

    3- sfc /scannow

    Komut isteminde (CMD) üstteki komutu çalıştırarakta problemlerin düzeltilmesi denenenir (Arabirim "Yönetici olarak çalıştır" istemiyle başlatılmalıdır).

    sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? (tıkla)

    4- Virüs ve zararlı yazılımlar temizlenir:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    5- Tarayıcılar sıfırlanır:

    Tarayıcıları sıfırlamak için aşağıdaki linklerdeki adımları izleyebilirsiniz.

    Google Chrome nasıl sıfırlanır? (Tıkla)

    (Not: Google Chrome sıfırlanmasında

    "C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome" klasörü ayrıca el ile silinmelidir. Bu şekilde tam sıfırlama gerçekleşebilir.

    Firefox nasıl sıfırlanır (tıkla)

    Internet Explorer nasıl sıfırlanır (tıkla)

    6- Bilinmeyen ve çok kullanılmayan programlar kaldırılır:

    Denetim Masasındaki Programlar arabiriminden ne olduğu bilinmeyen programlar mutlaka kaldırılmalıdır. Bunlar kuvvetli ihtimalle PC'ye istenmeden yüklenen programlardır; çoğu zararlıdır ve sistemde bozulmalara, bazı anormalliklere yol açabilirler. Ayrıca ne olduğunu bilsenizde çok kullanma ihtiyacı hissetmediğiniz programlarıda kaldırabilirsiniz. Bununlada sistemde daha fazla hafifleme ve stablite sağlanabilir.

    7- Başlangıçta çalışan gereksiz programlar kaldırılır:

    Başlangıçta çalışan gereksiz programlar nasıl kaldırılır? (tıkla)

    Başlangıçta çalışan programlar Görev Yöneticisi "Başlangıç" sekmesindende (arabirimin üst kısmında bulunur) görülebilir ve devre dışı bırakılabilir (Sonra istenirse yeniden etkinleştirilebilir.).

    8- Donanım sürücüleri kontrol edilir:

    Denetim Masası>Aygıt Yöneticisinden donanım sürücüleri gözden geçirilir. Bozuk/bozulmuş veya bilinmeyen sürücüler varsa (Bunlar Aygıt Yöneticisinde sarı ünlem ve soru işaretli gösterilirler) bunlar doğru ve güncel sürücüler yüklenerek düzeltilir.

    PC'deki bütün donanım sürücülerinin daima güncel olması konusunda hassasiyet gösterilmeli; güncel olmayanlar güncellenmelidir.

    9- Disk temizliği yapılmalıdır:

    Disk Temizleme'yi kullanarak sabit diskteki gereksiz dosyaları nasıl silebilirim? (tıkla)

    10- Windows işletim sistemi "Sorun Gider" uygulama ve araçlarına başvurulur:

    Windows 10 işletim sisteminde "Sorun giderme" araçları toplu olarak nerede bulunurlar, bunlar nelerdir ve nasıl kullanılırlar? (tıkla)

    Windows 8 veya Windows 8.1 nasıl onarılır (repair)? (tıkla)

    Win7/Vista/WinXP için Microsoft Sorun Giderme Aracı nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)