Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı

Windows 7'de Sfc /scannow komutunu kullandığımda aşağıdaki gibi bir hata alıyorum:

Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı. Ayrıntılar windir\Logs\CBS.log konumudaki CBG.Log dosyasına eklendi. Örneğin C:\Windows\Logs\Cbs.log

Bu hatadan sonra sistem taraması sona eriyor ve doğrulama başarısız oluyor.

Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü nedir?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü:

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatası Windows işletim sistemlerinde aşağıdaki sebeplerden oluşur:

    Sfc komutu bozuk ya da eksin sistem dosyalarını onarmak için kullanılan bir komuttur. Sfc komutu bozulan veya silinen dosyaları işler, onarır, dosya silinmişse yerine koyar.

    • Sabitdiskteki hatalar, dosya sistemindeki bozulmalar
    • Windows Firewall yani güvenlik duvarının oluşturacağı sorunlar.
    • PendingDeletes ve PendingRenames klasörlerinin olmaması.

    Yukarıdaki 3 sebep en temel Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatası almanıza neden olan sebeplerdir.

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü 1:

    Eğer sabitdiskte ve dosya sisteminde hatalar varsa Windows sistem taraması başarısız olacak ve hata alacaksınız. Bu hatayı gidermek için aşağıdaki işlemleri yapın.

    1. Cmd komutunu yönetici olarak çalıştırın.
      Windows 7'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
    2. chkdsk komutu ile disk taramasını başlatın.
      Windows 7'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?
      Windows 8'de disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

    3. Bu işlemler bittikten sonra sfc komutunu çalıştırın.

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu hatası büyük çoğunlukla bu aşamada çözülür. Fakat sorun devam ediyorsa aşağıdaki adıma geçin.

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü 2:

    Sorun hala devam ediyorsa o zaman güvenli modda sfc komutunu çalıştırmayı deneyin.
    Windows 8′i Güvenli Mod'da nasıl başlatırız?
    Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır
    Bilgisayarımı güvenli modda nasıl başlatırım?

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü 3:

    Bazen Windows Güvenlik duvarı bu hataya sebep olur. Bu durumda sfc komutundan önce Windows Firewall'u devreden çıkartmanız gerekecektir.

    Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatasının çözümü 4:

    Bazen Windows için gerekli olan bir klasörin eksik olması bu hataya sebep olabilir. Bu durumda bu klasörlerin varlığını kontrol etmeniz gerekir.Windows\WinSxS\Temp\PendingDeletes ve Windows\WinSxS\Temp\PendingRenames klasörleri bunların başında geliyor.

    Yukarıdak yollarda PendingDeletes ve PendingRenames  klasörleri yoksa bunları el ile oluşturup, sfc komutunu yeniden çalıştırmayı denemelisiniz.

    Yukarıda farklı durumlara çözüm olarak sunulmuş işlemleri yaptığınızda Windows kaynak koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı hatası çözülmüş olmalıdır.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Oncelikle sitede yayınlanan çözüm yolları için teşekkür ederim. Çok yardımcı oldu. Yukarıda belirttiğiniz adımları uyguladım ve PendingDeletes dosyasının olmadığını buldum. Elle oluşturmak istedim ancak buna iznim olmadığını belirten bir mesaj çıkıyor. ermozo 7 yıl önce
    • @ermozo bunu detaylı yeni soru olarak sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım murat 7 yıl önce