Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez çözümü nedir?

Disk denetlemeyi çalıştırmak istiyorum ama karşıma Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez hatası geliyor. Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez hatasının çözümü nedir?

cinbat cinbat (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez çözümü basit. Disk denetlemeyi zamanlayacaksın.  Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez hatası genelde sistem diski denetlenmek istediğinde alınır veya denetlenmek istenen disk o an kullanımdaysa alınır.

    Bunun için en basit şu işlemi yap.

    Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez çözüm

    1. Komut istemii yönetici olarak çalıştır.
    2. Daha sonra komut isteminde şu komutu uygula
      chkdsk /r /f c:

      Burada C: taramak istediğim sürücünün harfi. Genelde sistem sürücüsü harfi C: dir.

    3. Karşına şöyle bir uyarı  çıkacak

      C:\Windows\system32>chkdsk /r /f c:
      The type of the file system is NTFS.
      Cannot lock current drive.

      Chkdsk cannot run because the volume is in use by another
      process.  Would you like to schedule this volume to be
      checked the next time the system restarts? (Y/N)

      Uyarı türkçe de çıkabilir. Burada Y tuşuna basacaksın.

    4. Bilgisayarını şimdi yeniden başlat. Disk denetleme otomatik çalışacaktır.

    Bu işlem Windows kullanıldığı sırada diski denetleyemez hatasını çözecektir.

    hakan hakan (15409)