Windows kurulumu sırasında bölüm nasıl oluşturulur?

Windows kurulumu sırasında bölüm (partition) nasıl silinir?

Windows kurulumu sırasında yeni bölüm (partition) nasıl oluşturulur?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows kurulumu sırasında bölüm (partition) nasıl silinir? Windows kurulumu sırasında yeni bölüm (partition) nasıl oluşturulur?

    Windows kurulumunda kullanıcıların özellikle yeniden kurulum aşamasında gözden kaçırdıkları, dikkat etmedikleri bir durum var. O da bölümün silinip yeniden oluşturulması.

    Windows kurulumunda bölümün silinmesi ve yeniden oluşturulması özellikle temiz kurulumun en önemli adımıdır.  Bölüm zarar görmüş ise bölüm silinmeden yapılan kurulumların sonrasında sorunla karşılaşmak son derece doğaldır.

    Windows kurulumu aşamasında aşağıdaki resimdeki ekranda bölüm bilgisi silinebilir ve yeniden bölüm oluşturulabilir.

    Windows kurulum sırasında bölüm oluşturma

    1. Öncelikle bölüm ya da bölümler silinmelidir. Burada birden fazla bölüm varsa  ve bu bölümlerde önemli veriler yoksa tüm bölümler teker teker seçilmelidir
    2. Bölüm seçildikten sonra sil butonu tıklanmalıdır. Birden fazla bölüm varsa aynı işlem diğer bölümlere de uygulanmalıdır.
    3. Yeni butonu tıklandığında Boyut bölümünde toplam disk alanı MB cinsinden otomatik belirir. Diski ikiye bölmek istemiyorsanız doğrudan uygula diyerek tek bir bölüm oluşturabilirsiniz.
    4. Diski bölmek istiyoranız Boyut alanının değiştirebilirsiniz.
    5. Uygula dedikten sonra ekranda birden fazla bölüm görünebilir. Bu bölümler 100MB gibi boyuta sahiptir ve sistem tarafından kullanılır bu bölümlere dokunmayın.
    6. Daha sonra ekranda yanında Birincil yazan bölüm seçilir ve Biçimlendir butonuna basılır.
    7. Bu şekilde bölüm bilgisi yeniden oluşturulacak ve disk formatlanacaktır.
    8. Kurulum işlemine devam edebilirsiniz.
    hakan hakan (15424)