Windows Server 2008 subdomain ayarlama

Merhabalar,

Kiraladığımız dedicated server da iis ile bir web Asp.NET uygulaması yükledim. Sonra superonline da olan domain yönlendirmemize o ip yi yazdım. İlk başta ip adresini yazıp girince siteye girebiliyordum . Sonra başka bir domaine de yazınca girebildim ve elimde aynı kaynaktan yayın yapan 3 site oldu. Sonra DNS Server ı aktifleştirdim oraya example.com gibi bir www Host u oluşturdum IP tanımlaması falan yaptım. Artık sadece bizim sitemiz olan example.com (örneğin) ile giriş yapabiliyoruz. Şimdi yapmak istediğim ex.example.com gibi subdomain oluşturup bunu example.com/ex adresine yönlendirebilmek.

Bunun için bir example.com için oluşturduğum Forward Lookup Zone altına bir de ex diye ayrı bir domain oluşturdum. Aynı zamanda gideceğim ex klasörünü işaret eden yeni bir uygulama oluşturdum IIS Manager da  . Fakat bir türlü o ayarlamayı yapamadım.

enoua enoua (108)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Doğru anladıysam yanlış bir işlem yapmışsınız.  Olması gereken şu:

    DNS server'da Forward Lookup Zone altına domaninizi tanımlayın. Örnegin uzmanim.net olarak Forward Lookup Zone altına domain'i eklediğinizi düşünelim. Siz  bunun altına alfa.uzmanim.net  açmak istiyorsunuz.

    DNS sunucuda

    1. Bunun için Forward Lookup Zone altındaki uzmanim.net adresini sağ tuşla tıklayın.
    2. New Host (A or AAA) seçin.
    3. Name bölümüne alfa yazın
    4. IP adresi bölümüne uzmanim.net'e denk gelen IP adresini yazın.

    uzmanim.net alan adı altına alfa adında bir host tanımlamış oldunuz. Artık alfa.uzmanim.net adresi tanımlanmış oldu.

    IIS 'de

    1. IIS Manager'da Sites bölümünde sağ tuşla tıklayın.
    2. Add Web Site tıklayın.
    3. Site name bölümüne alfa.uzmanim.net yazabilirsiniz.
    4. Application Pool bölümünden uygun sürüm .Net Framework varsayılan pool'u seçebilir veya özelleştirebilirsiniz.
    5. Physical Path bölümünde bu adrese girildiğinde açılacak uygulamanın yolunu seçin.
    6. Host bölümüne alfa.uzmanim.net yazın.
    7. OK tıklayarak kapatın.

    Bu işlemden sonra alfa.uzmanim.net altındaki uygulama çalışmaya başlayacaktır.

    Eğer alfa.uzmanim.net adresini uzmanim.net/alfa gibi bir adrese yönlendirmek istiyorsanız (bu bana pek mantıklı gelmedi ama makul bir sebebiniz olabilir), yönlendirme için alfa.uzmanim.net altına basitce bir Response.Redirect içeren sayfa ekleyebilir veya IIS içinden alfa.uzmanim.net  HOME sayfasnda HTTP Redirect bölümünden yapabilirsiniz.

    alattin alattin (16999)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Tamamdır . Domain hesabımızın bağlı olduğu sunucudan yönlendirme yapmayı unutmuşum. Şimdi oraya giriyor fakat orayı da ayrı bir uygulama gibi alıyor. Orası benim sub folder ım aslında. Orayı direkt olarak subfolder şeklinde göstermek için ne yapmalıyım sizce ? enoua 9 yıl önce
    • Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlayamadım, biraz daha detay verir misiniz? alattin 9 yıl önce
    • alfa.uzmanim.net adresi www.uzmanim.net/alfa adresini bir site gibi tanımlıyor ya. Burada herhangi bir bin dosyası bulunmuyor bu bizim uzmanim.net altında bir subfolder ama site1.master dosyası uzmanim.net de kaldığı için sistemi çalıştıramıyor. enoua 9 yıl önce
    • IIS içinde alfa.uzmanim.net klasörü uzmanim.net/alfa ile aynı olmasın.alfa.uzmanim.net in IIS içinde tanımlanan klasöründe bir default.aspx koyun ve bunun içine de Response.Redirect ile uzmanim.net/alfa adresine yönlendirin. İkinci bir çözüm IIS içindeki alfa.uzmanim.net adresinnin özelliklerinde Redirect sekmesinden 301 yönlendirmesi yapın. alattin 9 yıl önce