Windows Server 2019 Remote Desktop da Disconnected Sessionların kapatılmasını nasıl sağlarım

Merhaba,

Windows server 2019 sunucularım var. Bu sunuculara bağlanan toplamda 2400 kullanıcı var. Bu kullanıcılar logoff yapmadan uzak masaüstünü kapattıklarında oluşan sessionları disconnect olarak kalmakta. End of disconnected session ekranı işimize yaramamaktadır. cmd komutları yada powershell ile durumları disconnect olan sessionları kapatmanın bir yolu varmıdır.

qwinsta /server:servername komutuyla sunucuların içinde ki kullanıcıların bilgilerini elde edebiliyorum. Örneğin;

qwinsta /server:servername |  where {($_ -split "\s+")[-2] -eq 'Disc'}

Bu komutla disconnect durumda olan kullanıcıları bulabiliyorum. Ancak loggof yapamıyorum. Yardımlarınızı rica ederim :)

berk berk (224)
1 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Berk şunu denedin mi?

Log off yapmadıklarında Idle user konumuna düşüyorlar. Idle kullanıcıları temizlesen istediğine ulaşırsın.

  1. gpedit.msc çalıştır.
  2.  Daha sonra şu yolu izle:
    Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Session Time Limits

    Burada "Set time limit for active but idle Remote Desktop Services sessions" var. Onu çift tıkla ve Enabled yap.

  3. Idle Session Limit olarak da 1 Hours yap.  Bunu ihtiyacını göre değiştir.  Kullanıcı hiç bir işlem yapmıyorsa 1 saat sonra oturum temizlenir.  İhtiyacın olan değeri belirle.

alattin alattin (16984)
1 yıl önce cevaplandı

  • Sayın hocam @alattin Iddle session time işimize pek yaramıyor. bir kullanıcı tanımladık. Saatte 1 gidip bu komutu çalıştırıcak. zamanlanmış görev olarak ekliycez. sistemin içinden düşerek (6) Disconnected (8) Disconnected olarak görünen kullanıcıları atması için powershell olur bat olur vbs vb. bir dosya oluşturup durumu disconneted olan kullanıcıları atmayı hedefliyoruz. berk 1 yıl önce