Windows Server'da komut isteminden hostname nasıl değiştirilir?

Windows 2012 server, Windows 2016 Server da komut isteminden bilgisayar adı yani hostname nasıl değiştirilir?

hakan hakan (15409)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows server sistemlerde hostname iki farklı şekilde değiştirilebilir:

    • Komut isteminden
    • Grafik arayüz ile

    Komut isteminden hostname değiştirmek için şu komut kullanılmalıdır:

    netdom renamecomputer BilgisayarAdi /newname:YeniBilgisayarAdi

    Bu komuttan sonra bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayar yeniden başlamadan yeni hostname geçerli olmayacaktır.

    shutdown /r /t 0

    Komutu ile bilgisayar komut isteminden yeniden başlatılabilir. Bu şekilde komut istemi satırından yani cmd ekranından komut ile hostname değiştirilebilir.

    hakan hakan (15409)