Windows stop DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası

Windows 7 açılış sırasında mavi ekran veriyor ve bu mavi ekran hatası üzerinde

"Windows stop DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL error"

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasının sebebi nedir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Mavi Ekran DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasının genel olarak üç sebebi olabilir:

    1. Bozuk veya hatalı donanım sürücüsü
    2. Bozuk veya uyuşmayan bellek, yani Ram
    3. Bozulmuş sanal bellek dosyası, pagefile

    Bu hata alındığında ilk yapılması gereken bilgisayarı güvenli (safe mode) modda açmaya çalışmak olmalıdır.

    Donanım sürücülerini, anakart, ekran kartı, ağ bağdaştırıcı gibi sürücülerini güncellemek ilk denenecek yöntemlerden biridir.

    Daha sonra mümkünse bellek modülleri, ram, kontrol edilmelidir. Ram testleri bu iş için uygun olabilir. Daha sonra Ram bellekler başka sistemler üzerinde test edilebilir.

    Son aşamada da Windows'un Sanal bellek dosyası sınanabilir.  Pagefile dosyası yeniden boyutlandırılmalı veya yeniden oluşturulmalıdır.

    murat murat (12492)