Windows sürücü Tarihleri neden 21.06.2006 olarak görünüyor?

Sürücüsü Windows tarafından sağlanan aygıtların sürücü tarihleri neden 21.06.2006 (21 Haziran 2006) olarak görünüyor?

Yerleşik gelen Windows sürücülerinin tarihi neden 21.06.2006 olarak görünüyor?

alattin alattin (16984)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bazı Windows sürücülerinin tarihlerinin 21.06.2006 olduğunu fark etmişsinizdir. Bu bir hata mı?

    Microsoft çalışanlarında Raymond Chen bunun bir hata olmadığını 21.06.2006 tarihinin özellikle seçildiğini belirti. Bu tarih Windows Vista RTM'nın yayınlandığı tarih.

    Peki neden standart bir tarih belirlendi?

    Bunun sebebi sürücü çakışmalarını önlemek.

    Windows yüklü olan sürücüyü seçerken şu yolu izliyor:

    1. Bir sürücünün bileşen ID'si donanımla tam eşleşiyorsa Windows o sürücüyü etkin sürücü olarak kullanıyor.
    2. Bir sürücünün birden fazla versiyonu bilgisayara kurulmuş ise o zaman sürücünün zaman damgasına bakıyor. Zaman damgası en güncel olanı seçiyor.
    3. Birden fazla sürücü yüklü, zaman damgaları da aynı  o zaman sürümü yüksek olanı seçiyor.

    Sorunsa Windows Update, dahili olarak gelen sürücüleri güncellediğinde ortaya çıkıyor. Üreticinin sürücüsü, Windows tarafından sağlanan sürücünün çakışma ihtimaline karşı, Windows güncellemeden sonra yerleşik sürücülerin tarihlerini  21 Haziran 2006 olarak sıfırlıyor.

    alattin alattin (16984)