Windows Update tamamen kapatma nasıl yapılır?

İnternet veri tasarrufu için Wifi için "Tarifeli Ağı" etkinleştirdim, Hizmetler bölümnden "Windows Update"'yi devre dışı bıraktım ama arasıra kontrol için baktığımda Hizmetler bölümünde Update yine "çalışıyor" gözüküyor.

Güncelleştirmeyi kapatma için bu forumda açılan şu konuyu inceledim fakat bahsi geçen  başlat’a tıklayıp “gpedit.msc” yazma kısmını  yapamıyorum acaba sorun nasıl giderilir.

muvel muvel (332)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Sorunu en sonunda kavrayabildim. Wifiden bağlandığınız ağı Tarifeli yapınca ve Update'yi kapatınca sorun yok kafasına göre indirme-güncelleme yapmıyor. Fakat işte önemli nokta, eğer yeni bir Wifi'ye başka bir modeme bağlandığınızda (sim kartımı başka telefona takıp bağlandım ve denedim) bu ayarları sıfırlıyor ve Update otomatik etkinleşiyor ve güncelleme başlıyor taa ki bu yeni bağlantıyı da Tarifeli yapana kadar böyle devam ediyor. Benim gibi GSM abonesi olup da Mobil Veriyi bilgisayarından kullananlar için önemli bir olay.

    muvel muvel (332)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Hakkaten çok tuhafmış. Paylaşımın için teşekkürler. omercik 5 yıl önce

    Servislerden Windows Update servisini disable - devredışı yaptığında kendiliğinden otomatik açılmaz. Acaba Windows Güvenlik Merkezi seni uyardığında açması için izin veriyor olabilir misin?

    Bir servisi el ile kapattığında o hizmet kendiliğinden açılmaz.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      Gpedit.msc Windows 10'un sadece Pro sürümünde var, sen muhtemelen Home sürümünü kullanıyorsun. @murat hocamın dediği gibi servislerden Windows Update'yi kapatırsan, birdaha hayatta açılmaz. Sen Hizmetler'den Windows Update'yi kapatmış olabilirsin ama başlangıç türünü devre dışı olarak ayarlamadıysan, bilgisayarı her kapatıp açmanda otomatik olarak tekrar aktifleşir.

      İzninle nasıl yapacağını anlatayım:

      1. Bilgisayarın arama kutusuna services.msc yazılır ve Hizmetler açılır.
      2. Buradan Windows Update bulunur ve üzerine çift tıklanır.
      3. Gelen ekrandan "Başlangıç türü: Devre dışı" olarak ayarlanır ve eğer aktifse Durdur butonuna tıklanır.

      Böyle yaptığında artık Windows güncellemeleri denetlemeyecektir.

      omercik omercik (9418)
      5 yıl önce cevaplandı

      • evet aynen başlangıç türünü devre dışı yapmıştım ama buna rağmen kendiliğinden etkinleşiyordu. söylediğiniz gibi Windows 10 Home SL kullanıyorum anlaşılan Pro'ya geçmem gerek teşekkürler. muvel 5 yıl önce
      • O zaman tek ihtimal kalıyor. @murat hocamın dediği gibi, güvenlik merkezi'nin windows update ile ilgili verdiği uyarıyı kabul ediyorsunuz. Bunun sonucunda otomatik olarak hizmet tekrar etkinleşiyor. Yoksa mümkün değil otomatik açılması. Ben de Home SL kullanıyorum, Windows Update baya bir zamandır kapalı. @muvel omercik 5 yıl önce
      • @muvel Windows 10 SL üzerinde test ettim. Kapattıktan sonra hep kapalı kalıyor. Güvenlikle ilgili bir yazılım çalıştıyor musun? murat 5 yıl önce
      • güvenlikle ilgili bir yazılım yok bilgisayarımda, sadece opera'nın VPN hizmetini bir de IDM programı dışında uygulama kullanmıyorum. Ayrıca dikkatimi çekti hizmetler bölümünde Update etkin gözükse bile güncelleştirme yapmadı sanırım bu WİFİ'deki Tarifeli bağlantı'yı etkinleştirdiğimden dolayı bu yüzden otomatik güncelleme yapmıyor gibi geldi bana. @murat muvel 5 yıl önce
      • Şunu deneyebilir misin? Tarifeli bağlantı seçeneğini kapat, sonra tekrar Hizmetler'den Windows Update'yi yukarıda anlattığım gibi devre dışı bırak. Bakalım yine kendiliğinden etkinleşecek mi görelim. @muvel omercik 5 yıl önce
      • Tarifeli bağlantıyı kapattım Update'de devre dışı bıraktım sonuç; harcanan veriyi kontrol edip kapatana kadar saniyeler içinde 50 MB harcandı mobil verimden :) Update kendiliğinden etkinleşmedi fakat yükleme yapıldı. Başka bir program yapıyor desem herhalde Tarifeli bağlantıyı kale almaz sürekli veri kullanırdı , bunu sistem arka planda kendi yapıyor bunu anladım. Şu an için çözüm Tarifeli bağlantıyı açmak. @farurhenho muvel 5 yıl önce
      • Çok ilginç. Tarifeli bağlantıyı açtığında 1-2 saat sonra tekrar kontrol et bakalım Windows Update etkinleşecek mi. @muvel omercik 5 yıl önce