Windows üzerinden hotspot nasıl yapılır ? (Programsız)

Bilgisayarda hotspot nasıl oluşturulur?

Programsız hostpot oluşturmak nasıl yapılır?

Windows üzerindne hotspot bağlantısı nasıl açılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kablosuz bir yayına ihtiyacınız olduğu zamanlarda ve etrafınızda da modem gibi bir kablosuz yayının olmadığı zamanlarda bilgisayar üzerinden bir hotspot oluşturarak etrafınıza Wi-Fi sinyali dağıtabilirsiniz.Bu tıpkı telefonlardaki Kablosuz Erişim noktası mantığına benzer.

    Bilgisayar üzerinden hiçbir program kullanmadan hotspot oluşturmak için aşağıdaki gereksinimlere ihtiyaç vardır.

    • Bilgisayarın bir Wifi-Adaptörünün olması (Notebooklar için dahil masaüstlerinde ise Tp Link gibi bir adaptör)

    Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız üzerinden hiçbir program kullanmadan hotspot yayını yapabilirsiniz.Hotspot komutlarını sadece 2 adet cmd komutu ile yapabilirsiniz.Aşağıdaki komutlar ile hotspot yayını başlatabilirsiniz.

    • Başlat çubuğuna gelin ve cmd yazın ve cmd yi sağ tuş yönetici olarak çalıştırın.
    • Cmd komut istemi üzerinden aşağıdaki komutu yazarak bir hostednetwork oluşturun.
    netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Uzmanim.net key=parola123
    • hostednetwork oluşturmanızın ardından hostednetwork başlatmak için aşağıdaki şu komutu girin.
    netsh wlan start hostednetwork

    Şuanda bilgisayar üzerinde Uzmanim.net adıyla ve parola123 şifresi ile Wi-Fi yayınımız başlamış olması gerekiyor.Ancak oluşturulan bu Wi-Fi ağında internet olmayacaktır.Çünkü bu oluşturan ağda henüz bir internet verebilecek bir bağlantı bulunmuyor.Bunu yapabilmek için zaten varolan internet bağlantımızın (örneğin Ethernet), yeni oluşturduğumuz Wi-Fi ağına köprülememiz ve bu ağa internet ulaştırmamız gerekir.Bunu yapabilmek için;

    • Denetim masasına gelin.
    • Ağ ve Internet e gelin.
    • Ağ ve Paylaşım Merkezine gelin.
    • Sol taraftaki Bağdaştırıcı Adaptörlerini Değiştir'e tıklayın.
    • Şimdi bilgisayarınızda var olan Bağdaştırıcı adaptörler listelenecektir.Burada internet bağlantısı bulunan adaptörünüze (örneğin ethernet) sağ tuş tıklayarak özellikler deyin.
    • Açılan özellikler ekranından Paylaşım sekmesine gelin.
    • Paylaşım menüsünde bulunan Ev ağı bağlantısı bölümünü açın ve oradan oluşturduğunuz Wi-Fi adaptörünü seçin.

    Şimdi oluşturulan Wi-Fi ağı internet verebilir hale gelecektir.

      ismailsarp ismailsarp (6010)