Windows XP internete bağlanıyor ama sitelere girmiyor

İnternet Bağladı Yazıyor Ama Sayfalar Açılmıyor sorunu nasıl çözülür?
TOSHIBA SATELLITE L300D-10B Notebook Windows XP yüklü, 3 yıldır kullanmıyordum, geçen hafta ilave bilgisayar lazım oldu açtım kullanıyordum 1 haftadır, bugün internet siteleriner girmemeye başladı, sağ alt köşede " internet bağladı " yazıyor ama sayfaları açmıyor, kablo ile bağlanmayı denedim, ondada internet bağladı yazıyor ama sayfaları açmıyor yani internete bağlanmıyor.

İnternete bağlandı yazıpta internete bağlanmaması neden kaynaklanır? Bu sorunu nasıl çözebilirim? İnternetim de sorun yok, zira başka bilgisayarlar bağlanıyor ve internet çalışıyor, sorun PC'de olduğu kesin.

muratbora muratbora (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Bir haftadan beri herhangi bir problem yaşamıyordun ve ne olduysa bugün oldu, öylemi?

    Öyleyse sistemini problem öncesi bir zamana (herhangi bir kayıtlı geri yükleme noktasına olabilir) geri yüklersin, problemin çözülür.

    En basit ve sonuç veren bir çözüm yoludur, hiç uğraşmazsın.

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      Windows XP zaten kendinden problemli. Bana sorarsan hiç düzeltmek için uğraşma. Eğer laptopu uzun vadede kullanmayı düşünüyorsan ona Windows 7 kurman daha sağlıklı olur. Sistemin düşükse Windows 7'nin Starter sürümünü kurabilirsin. Özel olarak düşük sistemli makineler için yapılmıştır.

      omercik omercik (9418)
      5 yıl önce cevaplandı

        Önce ADSL modemini kontrol et mümkünse aynı ağdan başka cihazla internete girmeye çalış. Yani telefon vb bi cihaz üzerinden internete gireibliyor musun? Böylelikle sorun sadece bilgisayarsa mı yok sa adsl bağlantındamı anlayabilirsin.

        Sorun sadece  bilgisayarındaysa, DNS ile ilgili bir sorun yaşuyor olabilirsin. Öncelikle ping testi yapmanda fayda var. Sonrasında da DNS değiştirmeyi deneyebilirsin:

        Şu linkler sana sorunu çözmende sağlayacaktır:

        Ping nedir, nasıl kullanılır?

        DNS değiştirme

        hakan hakan (15424)
        5 yıl önce cevaplandı

          Evet aynı ağ üzerinde başka 3 adet bilgisayar internete giriyor sorun yok, uzun yıllar kullanırız diye düşünüyorum, yani iyi kötü ufak tefek işlerimize yarıyor, hiç yoktan iyidir...

          Ama uzun yıllardır bağlanıpta son 2 hafta içinde böyle bir sorunu yaşaması XP ile kaynaklı bir sorun değildir sanırım.

          Ping komutu uyguladım; uyarı şöyle ;

          ping  iç yada dış komut çalıştırılabilir

          program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.

          DNS'ye gelince, elle 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girdim, ama yine tık yok,

          Başka bir sorun var ama ne çözemedim henüz...

          muratbora muratbora (1)
          5 yıl önce cevaplandı

          • Sen benim yazdıklarımı hiç muhatap bile almadın, sen bilirsin. Oysa sakalımda bıyığımda var :) temmuz 5 yıl önce
          • Eğer problemin sebebini bilemiyorsan ve bir çözüm yolu bulamıyorsan en geçerli ve sonuç alıcı çözüm sistem geri yuklemedir; bu yolla problem öncesine geri dönülür (Elbette daha önce bir sistem geri yükleme noktası mevcutsa..). Denersin sonucu görürsün. temmuz 5 yıl önce
          • Abi yazını daha yeni gördüm su sitenin mesaj sistemine daha alışamadım, muhatap almamak ne demek olurmu öyle şey, sistem geri yükleme noktası yok baktım, eski bir bilgisayar zaten XP kullanıyor muratbora 5 yıl önce

          Bilgisayar ip adresi alamıyor olabilir. Yukarıda yazdıklarınıza da istinaden bilgisayarın IP adresi alamadığını düşünüyorum.

          El ile ip adresi vermeyi deneyin ya da öncesinde şu komutları deneyin:

          Komut istemini açın. (CMD) komut isteminde şu komutu uygulayın önce:

          ipconfig /flushdns

          Daha sonra şu komutu uygulayın:

          ipconfig /renew

          en sonunda şu komutu uygulayın:

          ipconfig

          Bilgisayarın ip adresi olarak 192.168.2.23 gibi bir adres görmelisiniz.  Daha sonra internet bağlantısını tekrar deneyin. Sorun devam ediyorda ip adresini el ile vermelisiniz. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yazarsınız detaylı anlatırım.

          murat murat (12492)
          5 yıl önce cevaplandı

          • Hocam bunları denedim tık yok, İP elle vermeyi bilmiyorum, anlatırsanız sevinirim muratbora 5 yıl önce