Windows XP, Windows 8, Windows 2003 WanaCrypt0r fidye virüsünden korunmak için gerekli güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

WanaCrypt0r fidye virüsü saldırısından korunmak için gerekli Windows 8 güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

WanaCrypt0r fidye virüsü saldırısından korunmak için gerekli Windows 2003 güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

WanaCrypt0r fidye virüsü saldırısından korunmak için gerekli Windows XP güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

alattin alattin (16999)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Windows XP, Windows 8, Windows 2003 için WanaCrypt0r fidye virüsünden korunmak için gerekli güvenlik güncelleştirmesi nereden indirilir?

    Bilindiği gibi Microsoft Windows XP, Windows 8 ve Windows Server 2003 için normalde güncelleme yayınlamıyor. Fakat bu özel bir durum olduğu için ve pe çok bilgisayar bu durumdan etkileneceği için hızlıca bu güvenlik açığına karşı yama yayınladı.

    SMBv1 için yayınlanan bu güvenlik güncelleştirmesi KB4012598 kodu ile indirmeye sunuldu.

    Güncellemenin manuel yapılması gereken işletim sistemleri:

    • Windows XP
    • Windows 8
    • Windows 2003

    Windows Update üzerinden güncellenmesi gereken işletim sistemleri:

    • Windows Vista
    • Windows 7
    • Windows 8.1
    • Windows 10
    • Windows Server 2008
    • Windows Server 2012
    • Windows Server 2016.

    Windows XP, Windows 8 ve Windows 2003 için WanaCrypt0r fidye virüsü (WCry, WannaCry, WannaCrypt ve  WanaCrypt0r) yaması buradan indirilebilir:

    Site şuanda fazla talep olmasından dolayı çok yavaş. Sayfa açılmazsa sonra tekrar denemelisiniz.

    Düzenleme:

    Doğrudan indirme linkleri

    Windows    8.0x86-KB.4012598 ( 32 bit) / x64-KB.4012598 (64 bit)
    Windows Vistax86-KB.4012598  32 bit) / x64-KB.4012598 (64 bit)

    Windows XP   SP2: x64-KB.4012598
    Windows XP   SP3x86-KB.4012598
    Windows XPE SP3x86-KB.4012598

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hocam problem yaşıyorum.. berk 6 yıl önce
    • @berk virüs mü bulaştı yoksa? alattin 6 yıl önce
    • Henüz bulaşmadı hocam :) sadece sürekli olarak Güncelleştirme sisteminiz için geçerli değil hatasını alıyorum sonuç itibariyle her bilgisayara bulaşabilme riski var berk 6 yıl önce
    • @berk işletim sistemin nedir? alattin 6 yıl önce
    • 8.1 pro berk 6 yıl önce
    • @berk Windows Update üzerinden otomatik yüklemiştir. Buradakileri indirmene gerek yok. Windows Update açıksa tabi :) alattin 6 yıl önce
    • @alattin Evet açık hocam Kms saolsun :) ancak son güncelleme kodu kb3000850 olarak görünüyor. berk 6 yıl önce
    • @berj güncelleme mart ayında çıktı. Marta güncellemeler yüklendiyse sorun yok demektir. Yukarıdaki kod ile göremeyebilirsin, toplu güncellemenin içindeydi alattin 6 yıl önce

    Bu sorunun çözümü için Windows   8.1 kullanıcıları  ne yapacak ?

    sibermedia sibermedia (23)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Windows 8 yamasini yuklemeniz yeterli olur diye dusunuyorum. @alattin uygun mu? hakan 6 yıl önce
    • @hakan Windows 8 yamasını indirdim fakat ''Güncelleştirme sisteminiz için geçerli değil'' diyor. sibermedia 6 yıl önce
    • @hakan Windows 8.1 Windows update üzerinden güncellenebiliyor. @sibermedia herhangi bir indirme yapman gerekmiyor. Windows Update ile güncelleyebilirsin. alattin 6 yıl önce
    • Çözüme eklemeler yaptım. alattin 6 yıl önce
    • @alattin Sistemi güncelledim.Teşekkür ederim. sibermedia 6 yıl önce
    • @sibermedia rica ederim alattin 6 yıl önce

    Windows Vista ile 7 nerede?

    Bazı kişiler WannaCryptor'un Microsoft tarafından ve kullanıcılar Windows 7'de direndiği için Windows 10'a geçirmeye çalıştığını söylüyor. Aslında olaya mantıksal olarak bakıldığında doğru gibi. Microsoft, kullanıcıları Windows 10'a geçirmek için bir sürü reklam falan yaptı.

    Bu söylenti ama doğruluk payı da var bence.

    kalemlik100 kalemlik100 (14)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Windows Vista ve Windows 7 güncellemeleri otomatik olarak alabiliyor. Yukarıda bahsi geçen işletim sistemleri yani Windows XP, Windows 2003 ve Windows 8 Microsoft tarafından artık "desteklenmeyen işletim" sistemleri olduğu için kullanıcıların el ile güncelleme yapmaları gerekiyor. alattin 6 yıl önce
    • Bahsedilen güvenlik açığı tüm Windows işletim sistemlerini tehdit ediyor sadece eskileri değil @kalemlik100. Aslında olay NSA yani Amerikan ulusal güvenlik ajansının kullandığı bazı hack araçlarının ortaya düşmesi ile başladı. Bana göre bunda Microsoft'un parmağı var demek fazla komplo teorisyenliği oluyor. alattin 6 yıl önce
    • Bilgilendirme için teşekkürler @alattin. Ama Windows Vista'nın desteği bitmemiş miydi? kalemlik100 6 yıl önce
    • @kalemlik100 Haklısın aslında Vista desteği 11 Nisan 2017 da bitti. Ama MS herhalde içine sindiremediği için (destek bitiş tarihi çok yakın) Vista için de bu yamayı otomatik dağittı. Microsoft da kendi içinde çelişiyor. WannaCrypt ile ilgili 12.05.2017 tarihinde technet blogda yaptığı açıklamada Vista'yı desteklenen işletim sistemleri arasında saydı. alattin 6 yıl önce