Windows Yerel Bilgisayar üzerindeki Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu hizmetini başlatamadı.

sistem geri yükleme yaptım ses yok gösteriyordu simgeye tıklayıp sorunu gider deyince bir veya daha çok ses hizmeti başlatılamıyor yazdı sonra biraz araştırdım servizes.mesec yazmak gerekiyormuş sonra da ilgili hizmetleri başlatmak gerekliymiş Windows Ses hizmeti çalışmıyor bağımlılık hizmeti veyahut gurubu başlayamadı yazdı bağımlılıklar sekmesinden Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu isiminde olana bağlıymış o da çalışmıyor

Bu hatayla karşılaşıyorum

Ayrıca hizmet durumunda durduruldu yazıyor ama durdur, duraklat ve devam et düğmeleri etkin tıklayınca da Hata 1052: gerekli denetim bu hizmet için geçersiz Hata 1062: Hizmet başlatılmadı.gibi hatalar veriyor

Düzelmesi için:

Hizmetin kayıt defteri anahtarını (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AudioEndpointBuilder) orjinal windows kurulum dosyalarından alıp geri yükledim

hizmeti sc komutuyla silip geri yükleyecektim belirtilen hizmet silinmek üzere imlenmiş hatası verdi

yardım eder misiniz?

kullanici622551 kullanici622551 (61)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    sorunu çözdüm:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AudioEndpointBuilder\ServiceSidType=0 sonra bilgisayarı kapatıp açtım bu sefer de Hata 1079: Bu hizmet için sağlanan hesap, aynı işlemde çalışan diğer hizmetler için belirtilenkinden farklı hatası çıktı HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AudioEndpointBuilder\ImagePath=%SystemRoot%\System32\svchost.exe -k LocalSystemNetworkRestricted yaptım

    Bu hizmet gereksizmiş HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AudioEndpointBuilder bura DependOnService değerini silierek "Windows Ses" hizmetinin bağımlılığını kaldırdım ve hizmeti devre dışı bıraktım sonra da bilgisayarı yeniden başlattım artık "Windows Ses" hizmeti "Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu"  hizmetine bağımlı değil ve devre dışı olsa da çalışabiliyor ve ses sorunu olmuyor iyi oldu böyle diğer hizmetlere de aynısını yapsam sorun çıkar mı?

    kullanici622551 kullanici622551 (61)
    4 yıl önce cevaplandı

    Çoğu zaman bu hizmetlerle filan uğraşmana gerek kalmaz. Bilgisayar marka ve modelin nedir? Bunu yazar mısın? Sorununun uygun sürücünün yüklü olmamasından kaylandığını düşünüyorum. Sen uygun sürücyü yüklediğinde zaten Windows bu servisleri yapılandıracaktır.

    hakan hakan (15409)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Lenovo G serisi dizüstü. Sürücü/aygıt sorunlu olsaydı Aygıt Yönetmeninde ünlemle gösterirdi? Şimdi sürücüyü silip yeniden kuracağım. kullanici622551 4 yıl önce
    • @kullanici622551 her zaman ünlem göremezsin. Dene bakalım. Mümkünse Lenovo sitesinden sürücüyü indir. hakan 4 yıl önce
    • sürücüyü resmi sayfasından kurdum olmadı kaldırdım dediğini kurdum yine olmadı. Hizmeti başlatırken yine aynı hatayı alıyorum. Hatanın ingilizce lisanından araştıracağım. kullanici622551 4 yıl önce
    • Hatanın ingilizcesi şöyle: Error 1290: The service start failed since one or more services in the same process have an incompatible service SID type setting. A service with restricted service SID type can only coexist in the same process with other services with a restricted SID type. If the service SID type for this service was just configured, the hosting process must be restarted in order to start this service. kullanici622551 4 yıl önce