winget upgrade -- all nedir? winget upgrade -- all komutu bilgisayara zarar verir mi?

Bir instagram videosunda winget upgrade -- all komutunu gördüm. Sanırım bilgisayardaki her şeyi tek seferde güncelliyor. Merak ettiğim winget upgrade -- all komutu güvenilir bir komut mu zararlı mı? bilgisayara bir zarar verir mi?

Anonim Anonim (156)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Winget komutu nedir?

    Winget (Windows Package Manager) Windows Paket Yöneticisi komutudur. Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde uygulama yüklemek için komut satırı üzerinden kullanılan bir paket yöneticisi çözümüdür.

    Bir paket yöneticisi bir yazılımı kurmak, kaldırmak, güncellemek gibi işlemlerin otomatikleştirilmesini sağlayan bir sistem ya da bir kaç parça raçatan oluşan bir yazılımdır. Paket yöneticileri daha çok yazılım geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için kullanılır.

    Winget komutu ile komut satırı üzerinden bir uygulama yüklemek, kaldırmak, güncellemek mümkündür.

    Winget Microsoft tarafından gelişirilmiş bir işletim sistemi parçasıdır ve güvenilirdir.

    winget upgrade -- all  Nedir?

    Winget komutu parametre dediğimiz sözcükler, harfler ile kullanılır.  winget upgrade -- all iki parametre almış bir kullanım şeklidir

    upgrade: yüksetme, güncelleme. Yazılımların varsa güncelleştirmelerini gösterir ve yükseltir.
    all : Tüm yüklü uygulamaları seçer

    winget upgrade -- all  komutu tüm yüklü yazılımları güncellemek için kullanılan bir uygulamadır.

    winget upgrade -- all  nasıl kullanılır?

    Winget komutunu kullanmak için komut istemini yönetici olarak çalıştırmalısınız. Yönetici olarak çalıştırmadığınızda Kullanıcı denetimi sizden sürekli onay isteyecektir.

    1. Windows ve X tuşlarına basın. Açılan pencereden Terminal (yönetici) seçeneğini seçin.
    2. Daha sonra terminale winget upgrade -- all yazın ve enter tuşuna basın. Burada winget, upgrade, --all ifadeleri arasında boşluk olduğunu unutmayın ve yazarken küçük harf kullanın.
    3. Windows paket yöneticisi çalışacak ve yüklü,güncellenmesi gereken yazılımları listeleyecektir:
      PS C:\Users\hakan> winget upgrade --all
      Name                                         Id                                  Version          Available      Source
      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Notepad++ (64-bit x64)                       Notepad++.Notepad++                 8.1.9.2          8.5.1          winget
      Postman x86_64 10.9.3                        Postman.Postman                     10.9.3           10.12.0        winget
      VLC media player                             VideoLAN.VLC                        < 3.0.17.4       3.0.18         winget
      Microsoft Visual C++ 2013 Redistributable (… Microsoft.VCRedist.2013.x64         12.0.30501.0     12.0.40664.0   winget
      Java 8 Update 311                            Oracle.JavaRuntimeEnvironment       8.0.3110.11      8.0.3610.9     winget
      Parallels Client-64 bit                      Parallels.Parallels                 18.1.22712       18.3.22916     winget
      Microsoft Visual C++ 2015-2022 Redistributa… Microsoft.VCRedist.2015+.x64        14.32.31332.0    14.34.31931.0  winget
      Windows Software Development Kit - Windows … Microsoft.WindowsSDK                < 10.0.22000.832 10.0.22621.2   winget
      Node.js                                      OpenJS.NodeJS.LTS                   16.14.0          18.15.0        winget
      Teams Machine-Wide Installer                 Microsoft.Teams                     1.4.0.2781       1.6.00.4472    winget
      Microsoft MPI (10.0.12498.5)                 Microsoft.msmpi                     10.0.12498.5     10.1.12498.18  winget
      TortoiseSVN 1.14.1.29085 (64 bit)            TortoiseSVN.TortoiseSVN             1.14.29085       1.14.29465     winget
      Windows 10 Güncelleme Yardımcısı             Microsoft.UpdateAssistant           1.4.9200.23367   1.4.19041.1555 winget
      Oracle VM VirtualBox 7.0.4                   Oracle.VirtualBox                   7.0.4            7.0.6          winget
      Microsoft Visual C++ 2015-2022 Redistributa… Microsoft.VCRedist.2015+.x86        14.32.31332.0    14.34.31931.0  winget
      Microsoft SQL Server Management Studio - 18… Microsoft.SQLServerManagementStudio 18.10            19.0.2         winget
      Python 3.10.2 (64-bit)                       Python.Python.3.10                  3.10.2           3.10.10        winget
      Camtasia 2021                                TechSmith.Camtasia                  21.0.11.32979    22.5.2.44147   winget
      Microsoft Visual C++ 2013 Redistributable (… Microsoft.VCRedist.2013.x86         12.0.30501.0     12.0.40664.0   winget
      20 upgrades available.

      The following packages have an upgrade available, but require explicit targeting for upgrade:
      Name    Id              Version  Available Source
      -------------------------------------------------
      Discord Discord.Discord 1.0.9003 1.0.9011  winget

      Daha sonra otomatik olarak güncellemeleri indirip günceleştirmeleri yapacaktır:

    winget upgrade -- all  bilgisayara zarar verir mi?

    winget upgrade -- all komutu bilgisayara zarar vermez. Fakat bilgisayarda Crackli bir uygulama kullanıyorsanız bu crackleri ortadan kaldırabilir. Yazılımların güncel versiyonu bilgisayara indirilip kurulacağından dolayı crackli programlar zarar görecektir.

    Bunun dışında winget upgrade -- all komutu güvenilirdir ve bilgisayara zarar vermez.

    hakan hakan (15424)