Winrar ile Portable Program Yapma

  • Portable Nedir ?
  • Portable Program Nasıl Yapılır ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    " Winrar " sadece dosya sıkıştırma ya da sıkıştırılmış dosyayı açmak için kullanılmaz.

    Winrar birçok özelliği vardır ; bunlardan biri olan " Portable Program Yapma " işlemini anlatmaya çalışacağım..

    Öncelikle " Portable Nedir ? " onu açıklayalım.

    " Portable = Taşınabilir " anlamındadır.

    Portable programlar ; kurulum gerektirmeyen usb bellek ya da harici disklerle her daim yanınızda taşıyabileceğiniz bir uygulamadır.

    Not : Her uygulamanın portable sürümü olur diye bir şey yoktur. Örneğin Adobe Premier Pro gibi güçlü programlar için portable yapmak pek mantıklı değildir. Çünkü " Adobe Premier Pro " gibi programlar ağır programlar olduğu için portable sürümleri pek sağlıklı çalışmayabilir.

    Portable asıl mantık şudur ; programı kurmadan tıklayıp çalıştırmak..

    Şimdi Gelelim Asıl Mevzuya...  " Portable Program Nasıl Yapılır ? "

    Portable Program Yapma Aşaması :

    1.Aşama :

    Örnek olarak “ Skitch “ programı için portable yapalım..

    Skitch Nedir ?

    Basit oklarla / eklentilerle / metinlerle görüntü düzenleme ve ekran görüntüsü almak için kullanılan oldukça verimli basit bir programdır.

    Öncelikle “ Skitch “ programının olduğu klasöre gidelim. ( Ben yerel disk d’ye kurmuştum skitch programını )

    Bunun için  " Skitch " programına sağ tık yapıp " Dosya Konumunu Aç " diyelim.

    2.Aşama :

    Ctrl + A ile tüm dosyaları seçelim  ve ardından sağ tık yapıp “ arşive ekle “ diyelim.

    3.Aşama :

    Gelen ekranda Arşiveleme Seçenekleri Bölümünden “ SFX arşivi oluşturu “ tıklayalım.

    Ardından portable programın hızlı açılması için Sıkıştırma Yönetimi Bölümünden " Depola " seçeneğini seçelim.

    Arşiv Biçimi Bölümünü " RAR " olarak seçelim.

    4.Aşama :

    Gelişmiş Sekmesine " gelelim ve " SFX seçeneklerine " tıklayalım.

    5.Aşama :

    Kurulum Sekmesine " gelip hiçbir değişiklik yapmadan programın ana çalıştırma dosyasının adını ve uzantısını Çıkardıktan Sonra Çalıştır Kutucuğuna " yazıyoruz.

    NOT ( EK ) : Programın Adı Ve Uzantısını Bulma ( Örnek )

    Programa " Sağ Tık " yapılır ve " Özellikler " seçeneği  seçilir.

    6.Aşama :

    " Modlar Sekmesine " gelip Geçici Mod Bölümünden “ Paketi Geçici Klasöre Aç “ ve en alttaki Sessiz Mod seçeneklerinden “ Tümünü Gizle “ seçeneğini işaretliyoruz.

    (+) Bunun Nedeni ; portable programını çalıştırdığımızda herhangi bir winrar çıkartma penceresi olmaması içindir.

    7.Aşama :

    Bu aşamada ise “ Güncelleme Sekmesine " gelip Güncelleme Modu Bölümünden “ Dosyaları Çıkart Ve Güncelle “  ile  Üzerine Yazma Modu Bölümünden “ Tüm Dosyaların Üzerine Yaz “ seçiyoruz.

    (+) Bunun Nedeni İse ;  bu seçenekleri işaretlemezsek dosyayı her çalıştırdığımızda " temp klasöründeki " aynı dosyalar var değiştirilsin mi gibi sorularla karşı karşıya kalmamak için.

    8.Aşama :

    Son olarak portable programımıza simge koymak için “ Metin ve Simge “ sekmesine gelip “ Dosyadan SFX Simgesi Yükle Bölümünden “  GÖZAT ' a tılayalım.

    " .ico " uzantılı bir simge ekleyelim.

    " .ico " > Simge Uzantısıdır.

    Not : Simgenin arşive eklediğiniz program dosyalarıyla aynı yerde olması şart değildir.

    “ Tamam “  tıklayıp portable arşivimizin oluşmasını bekliyoruz...

    NOT ( EK ) :

    Portable programını yaptıktan sonra ;

    Benim skitch örneğinde ; skitch dosya konumunda “ Skitch.sfx “ uygulaması oluşacaktır . bu uygulama portabledır.

    Bunu skitch dosya konumundan başka bi konuma taşıdıktan sonra “ skitch.sfx “ yazan simgenin .sfx silebilirsiniz ; eğer dosya konumundayken silerseniz .sfx yazısını o zaman dosya konumunda varolan skitch.exe gibi algılayacağı için değiştirilsin mi sorusu sorucak pc.

    SONUÇ :

    Dosya konumu dışında başka bir yere taşınan " Skitch.sfx " dosyasındaki " .sfx " yazısını kaldırmak  için şu yolu izleyebilirsiniz.

    " Skitch.sfx " sağ tık yapıp özelliklere tıklanır.

    Resimleri .ico çevirmek için :  https://convertio.co/tr/jpg-ico/

    .ico arşivi için :  http://www.iconarchive.com

                                            GIF İle Anlatım :

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @alattin hocam 3-4 saat uğraştım yazılarla , resimlerle. İnşallah yararlı bi konu olur herkes için. ybaskin34 5 yıl önce
    • @alattin hocam anlatımım ve görselliğim nasıl sizce ? ybaskin34 5 yıl önce
    • @ybaskin34 çok emek verdiğin belli. Faydalı bir paylaşım olmuş Yuşa, beğendim. alattin 5 yıl önce
    • @alaattin Teşekkürler Hocam :) ybaskin34 5 yıl önce