winrar .rar okuma hatası neden olur?

.rar uzantılı bir dosyam var. .rar uzantılı dosyayı açmak istediğimde "dosya adı........ okuma hatası" şeklinde hata alıyorum. .rar okuma hatasının sebebi ne olabilir?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .rar  okuma hatası genel olarak .rar ile sıkıştırılmış dosyanın bozuk veya zarar görmüş olmasından kaynaklanır.

    Eğer .rar ile sıkıştırılmış dosya CD / DVD / BLUE RAY, USB gibi bir medyada kayıtlıysa bu dosyayı masaüstüne kopyalayın.

    Eğer kopyalama sırasında hata alıyorsanız CD / DVD / BLUE RAY, USB 'de yani dosyanın olduğu medya da sorun var demektir. Bu CD /DVD gibi bir medysaysa silmeyi deneyebilirsiniz.

    Hata almıyorsanız masaüstüne kopyaladığınız .rar ile sıkıştırılmış dosyayı açmaya çalışın.

    Masaüstündeki .rar ile sıkıştırılmış dosyayı açmaya çalıştğınızda  .rar okuma hatası alıyorsanız rar dosyanız bozulmuş demektir.

    Winrar programı içerisindeki "Repair archive" özellği ile onarmayı deneyebilirsiniz.

    Dosyayı Winrar içinde açın ve sağ tuşla tıklayarak "Repair archive" / Arşivi onar'ı seçin. Daha sonra size kurtarılan dosyaların nereye kaydedilmesi gerektiği sorulacak. Konum seçin.

    .Rar ile okuma hatası aldığınız dosya eğer internetten indirilmiş bir dosyaysa, dosya tam anlamıyla indirilmemiş olabilir. Bu sebepten dosyayı yenide indirmeniz gerekebilir.

    cemkara cemkara (4215)