Wirtualbox boyutunu nasıl düşürebilirim?

Merhaba arkadaşlar,
Günaydınlar olsun herkese.

Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, yanlış ise şimdiden kusura bakmayın.

Soru/numa geleyim:

• Pc'me Wirtualbox kurdum, ilk sanal pc oluşturur iken GB'i 32 olarak baz almışım. Bu pc de bir kaç program kurdum ve normalde bana 10 GB'lık bir alan yeterli imiş.
Benim Wirtualbox içerisine kurduğum bu sanal pcdeki GB'i 32den 10 GB düşürebilme şansım var mı? Çünkü sanal pc yi çoğaltmayı düşünüyorum.

• Wirtualbox'da .ova dosyası nasıl oluşturabilirim?

- Kullandığım işletim sistemi Win7.

2 soruma da cevap bekliyorum.

Saygılar.

bigbaboll bigbaboll (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    önce birinci soruna cevap vereyim  sanal disk boyutunu düşrebilmeniz için yeniden sanal pc kurulumu yapmanız gerekir

    ikinici soru ise yeniden kurulum aşamasında

    OVA dosyalarını VirtualBox ile kullanmak için, bunları içe aktarmanız ve VirtualBox'un dosyayı gereken şekilde yapılandırmasına izin vermeniz gerekir. Süreç oldukça basittir.

    1. Zaten sahip değilseniz, VirtualBox'ı indirin ve kurun.
    2. VirtualBox'u açın ve Dosya ve İçe Aktarıcı'yı seçin.
    3. İçe aktarma kutusunda OVA dosyanızı seçin ve ortadaki pencerede ayarları doğrulayın.
    4. Bu orta pencerede gerekiyorsa herhangi bir değişiklik yapın.
    5. Altta İçe Aktar'ı seçin.
    6. VirtualBox'un dosyayı almasına ve kullanması için yapılandırmasına izin verin.
    7. İçe aktarılacak OVA dosyasını seçtiğinizde, VM'nin ana detayları içe aktarma kutusunun ortasında görünür. Bazı detayları değiştirebilirsin, başkalarını değiştiremezsin. Bunları burada değiştirmezseniz, daha sonra bazılarını VirtualBox içindeki ana Ayarlar menüsünde değiştirebilirsiniz.

      OVA dosyasını oluşturan makinenin, içe aktardığınız makineden daha az kaynağa sahip olabileceğinden, bu ayarları kontrol etmeye değer. İçe aktarılan sanal makinenin azami kaynak miktarına erişebilmesi için daha hızlı çalışabilmesi mantıklıdır.

    candan candan (4301)