WMware üzerinde Ubuntu veya Linux "host controller not enabled" sorunu nasıl çözülür ?

ismailsarp ismailsarp (6010)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    WMware sanallaştırma teknolojisi üzeirinde Ubuntu veya Linux bir işletim sistemi kurulumunda host conroler not enabled hatası ile karşılaşabilirsiniz.Bu hata ile karşılaşıldığında genelde WMware bilgisayarı açılmaz ve siyah ekranda hata yazısı ile kalır. Hatanın sebebi ise muhtemelen bir işlemci kaynağı sorunuyla oluşuyor.Ubuntu veya Linux için çift çekirdekli bir bilgisayar oluşturduysanız veya WMware üzerinde oluşturulan bilgisayarın işlemci tipi bir şekilde Ubuntu veya Linux üzerinde uyumsuzluk algıladığında bu sorun ortaya çıkmış olabilir.

    Hatayı çözmek için Oluşturulan sanal bilgisayarın bir dosyasına bir komut eklenecek ve sorun çözülecektir.Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1. Host controller not enabled hatası veren sanal bilgisyarınızı kapatın ve WMware uygulamasını kapatın.
    2. WMware üzerinde oluşturulan sanal bilgisayarların kaynak dosyalarını bulun ve Oluşturduğunuz Ubuntu ve Linux bilgisayar için olan klasörün içine girin.Örneğin bir Ubuntu bilgisayarınız oluşturduysanız aşağıdaki konuma gidin. (Aşağıdaki konum varsayılan WMware dosyalarının tutulduğu alandır, siz yolu değiştirdiyseniz farklı konumda olabilir)
      C:\Users\[Kullanıcı Adınız]\Documents\Virtual Machines\Ubuntu\

      (Not yukarıda yazan ubuntu sizin oluşturduğunuz sanal bilgisayar adı ile aynı olacaktır.Sizde farklılık gösterebilir)

    3. Klasör içinde yer alan .vmw uzantılı dosyayı (Yukarıdaki örnek için Ubuntu.vmw dosyasıdır) notepad ile birlikte açın.
    4. Açtığınız metinin en altına aşağıdaki komutu yapıştırın ve kaydederek çıkın.

      cpuid.1.eax = "0000:0000:0000:0001:0000:0110:1010:0101"

    5. Şimdi WMware makinesini açarak sanal bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)