WPS Silinemedi

Merhaba,

Office 2016 yüklüydü, bi sebepden WPS yi yükledim işimi halledip kaldırdım. Ama yüklendiğinde varsayılan program olmuş. Şimdi word excel vs varsayılanı WPS gözüküyordu ama WPS yok sildim. Varsayılanı değiştiriyorum tek tek Office Programlarını seçiyorum, şöyle seçiyor mesela: Excel (masaüstü). böyle seçince excelin simgesi çıkmıyor ve açılışta Office'i onar yazıyor Onarıyorum Yine aynı ve hala WPS gözküyor varsayılan seçimde. Ne yaparım bilen var mı?

Mesela Iobit de gözüküyor hala siliyorum dosyaları öğüt diyorum WPS için siliyor, birdaha açıyorum yine orda aynı dosyalar duruyor.

https://i.hizliresim.com/Egj54g.png

aserifkuzu aserifkuzu (188)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Birde WPS'yi yeniden yüklemeyi ve yeniden kaldırmayı (RevoUninstaller ile tam kaldırma olarak) dene ve Office 2016 64 bit yüklemesini yeniden yap.

    Burada birşey dikkatimi çekti. Anlaşılıyorki gerek WPS gerekse Microsoft Office sistemden tam olarak kaldırılamamış. Acaba sen bu programları uninstall şeklinde kaldırmıyorsunda program klasörlerinimi siliyorsun? Eğer böyle yapıyorsun sistem taramasıyla o programların kalıntı dosyaları tam olarak silinemez ve regeditte kayıtlarıda varlığını sürdürür. Yani programlar sistemden kaldırılmış olmaz, sadece silinmiş olurlar. Oysa işi biten veya kullanılmasından vazgeçilen programların sistemdeki varlığına silinme yoluyla değil , kaldırma (uninstall) yoluyla son verilir. Yoksa açtığın konuda belirttiğin problemlere benzer problemlere ve dahası çok daha ciddi sistem problemlerine sebep olunabilir (Sen bu hatayı yapmamışta olabilirsin. Belki probleminin sebebi başkadır. Ama anlaşılıyorki sonuç benzer şekilde olmuş. Bunlara dikkat edilmeli).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • yok uninstall olarak siliyorum sonrasında da IOBIT ile taratıp arda kalanları sildiriyorum. Şimdi WPS yi yükleyip kaldırmayı deneyecem aserifkuzu 6 yıl önce
    • @temmuz bide şu var. WPS yi tamsildim RevoUninstaller ile tarattım regedit>HKEYcurrentUSER> Software den de sildim. aratınca hiçbir klasör yada dosya gözükmüyor. Ama mesela bir excel dosyası açmaya çalıştığım zaman https://i.hizliresim.com/DPjPPm.png hala birlikte açta gözüküyor. Acaba silmeyi unuttuğum bir yer mi kalmıştır aserifkuzu 6 yıl önce
    • Önce uninstall sonra iobit gereksiz ve tam istenilen sonucu vermeyebilir. Doğrudan iobit uninstaller (veya revo uninstaller) ile kaldırırsın temmuz 6 yıl önce
    • Sana tavsiyem, regedite öyle olur olmaz girme oradan problemleri düzeltmeye pek kalkışma, yoksa başın hiç dertten kurtulmaz (Ben 22 Senelik bir tecrübeye sahip olduğum halde çok gerekmedikçe regedit ile işim olmaz). Kulağına küpe olsun :) temmuz 6 yıl önce
    • Revo Uninstall iki aşamalı çalışır. Önce normal kaldırma işlemi yapar sonra hemen devamında bir artıkları tarama penceresi otomatik açılır, onuda tıklarsın. Tarama sonunda uninstall sonrası geride kalan artıklar bulunur. Hepsini işaretlersin (zaten işaretli halde olurlar) sil dersin hepsi silinir. Ayrıca sistemde kalıntı dosya ve regeditte alakalı kayıt aramaya gerek kalmaz. Anladığını ümit ediyorum :) temmuz 6 yıl önce
    • Gerekirse Office 2016 64 Bit programınıda tekrar kaldır tekrar yükle yaparsın. temmuz 6 yıl önce
    • Office programını kaldırmak gerekirse onu @murat 'ın paylaştığı linkteki "Office Kaldırma programı" ilede kaldırabilirsin. temmuz 6 yıl önce
    • Teşekkürler @temmuz office i kaldırdım @murat ın program ile WPS yi tekrar yükleyip kendi Uninstal eklentisi ile kaldırdım. (Revo da WPS 1.3mb gözüküyordu o galiba programı tam silmedi) sonra Office i tekrar kurdum. Bu arada tecrübeyi her zaman dinlerim @temmuz :) aserifkuzu 6 yıl önce
    • Geçmiş olsun @aserifkuzu :) temmuz 6 yıl önce

    Programların bazıları kaldırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmayınca kalkmaz o seepten bilgisayarınızı yeniden başlatın hala WPS klasörü duruyorsa Revo Uninstaller bu programı indirin kurun WPS klasörüne sağ tıklatın Revo Uninstaller kaldırı tıklatın ne var ne yok temizler bu işlemlerden sonra ofice 2016 programınız kendiliğinden var sayılan olur. hala sorun yaşıyorsanız sisteminizi WPS yükletmeden önceki tarihe alın sistem geri yükletin kolay gelsin @aserifkuzu

    candan candan (4301)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @candan Sistem daha önce yedeği yok diyor zaten yakın zamanda format atmıştım bilgisayara. RevoUninstaller ile sildim silindi @murat ında dediği gibi office i sildim tekrar yükleyecektim ki bu sefer office 64 bit yüklü olduğundan 32 bit yüklenemez diye saçma birşey çıkıyor, daha uygulamayı açar açmaz. aserifkuzu 6 yıl önce

    Office uzantılarını (doc, docx, xls, xlsx gibi) tekrardan Office 2016 ile ilişkilendirmek için şu komutları kullanabilirsin:

    Microsoft Word uzantılarını ilişkilendirme:

    1. Windows ve R Tuşlarına bas.
    2. Açılan çalıştır penceresine şu komutu yaz ve enter tuşuna bas:
      winword /regserver

    Microsoft Excel  uzantılarını ilişkilendirme:

    1. Windows ve R Tuşlarına bas.
    2. Açılan çalıştır penceresine şu komutu yaz ve enter tuşuna bas:
      excel /regserver

    Microsoft Powerpoint uzantılarını ilişkilendirme:

    1. Windows ve R Tuşlarına bas.
    2. Açılan çalıştır penceresine şu komutu yaz ve enter tuşuna bas:
      powerpnt /regserver

    Microsoft Access uzantılarını ilişkilendirme:

    1. Windows ve R Tuşlarına bas.
    2. Açılan çalıştır penceresine şu komutu yaz ve enter tuşuna bas:
      msaccess /regserver

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

      Office 2016 programını tekrar kurarsanız varsayılan program ayarlarıı değiştirecektir.

      Bazen programların kendi kaldırma programları bile bilgisayarda kalıntılar bırakabiliyor. Sizde de WPS bayı ayarları düzeltmeden kendini silmiş.  Bu durumda Ofis uygulamalarının tekrar aktif olması için Office 2016 programını yeniden yükleyebilirsiniz. Onarmak değil bahsettiğmi şey yeniden kurulum. Hatta mümkünse ofisi kaldırın ve sonra yeniden yükleyin. Sorun düzelecektir.

      Ek: Office 2016 bilgisayardan tamamen nasıl kaldırılır?

      murat murat (12492)
      6 yıl önce cevaplandı

      • @murat office i sildim geri yüklemeye çalışırken https://i.hizliresim.com/W0jbR4.png bu hatayı veriyor. Normal kaldırdım sonra revouninstaller ve iobit ile de tarattım dosya kalmasın diye aserifkuzu 6 yıl önce
      • @aserifkuzu ek yaptım. Bir de eklediğim programı dener misin? murat 6 yıl önce
      • Teşekkür ederim @murat işe yaradı aserifkuzu 6 yıl önce
      • @aserifkuzu işe yaramasına sevindim murat 6 yıl önce