wup.exe nedir, virüs mü? wup %100 cpu kullanım sorunu

Görev yöneticisinde wup.exe diye bir uygulama var ne zaman baksam işlemci %80 - %90 bu program tarafından kullanılıyor. Acaba bilgisayara virüs mü bulaştı? wup.exe virüs mü, nedir?

acemiadam acemiadam (220)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    wup.exe trojan / miner sınıfında bir zararlıdır. Virustotal taramasında wup.exe için şu teşhisler karşımıza çıkıyor:

    • Emsisoft Trojan.Generic.22538020 (B)
    • AVG Win64:Malware-gen
    • Avast Win64:Malware-gen AVGWin64:Malware-gen
    • DrWeb Trojan.BtcMine.1667
    • ESET-NOD32  Win64/BitCoinMiner.CS türevi bir zararlı
    • F-Secure Trojan.Generic.22538020
    • Kaspersky HEUR:Trojan.Win32.Miner.gen

    Bu tespitlerden de görülebileceği gibi wup.exe bir kripto para üretmeye yarayan zararlı yazılım.  Kripto para üretimi yapan yazılımlar bilgisayar CPU ve GPU yani işlemci ve grafik işlemciyi aşırı çalıştırılar. Bu da bilgisayarını çok yavaşlatır. CPU'nun %100 de çalışmasının sebebi wup.exe dosyasıdır.

    Hızlıca wup.exe dosyasından kurtulan lazım. Yukarıdaki antivirüslerden biriyle sistemimi tarayabilir ve virüsten kurtulabilirsin.

    Wup.exe dosyası genelde c:\Kullanıcılar\%Kullanıcı-Adı%\appdata\local\temp\wup\ klasöründe bulunur. Wup.exe dosyasını el ile temizlemeye çalışma. Kullanımda olduğu için muhtemelen silemeyeceksin. Aynı zamanda bilgisayarda sadece wup.exe değil birden fazla zararlı dosya olabilir bu sebepten antivirüs - antimalware programı kullan.

    Bilgisayarında kullandığın şifreleri de değiştirmeni öneririm. wup.exe aynı zamanda bir trojan uygulama. Bilgi çalabilir, parolaların başkalarının eline geçebilir.

    Aşağıdaki programlardan biriyle tarama yapabilirsin:

    hakan hakan (15424)
    4 yıl önce cevaplandı

      Eğer silemiyorsan Temiz kurulum yap.

      infinity infinity (402)