x86-based PC - x64-based PC ne demek?

Sistem bilgisinde bulunan x86-based PC ne demek?  x64-based PC ne demek?   Sistem bilgisindeki   x64-based PC  donanım 64 bit mi demek?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sistem bilgisinde bulunan x86-based PC bilgisayara 32 bit Windows işletim sistemi yüklü demektir. Bu bilgisayarın donanımı (CPU, anakart vb) 32 bit demek değildir.  Bilgisayarınız 64 bit donanıma sahip ve 64 bit yüklenebilir olabilir. Bunun için donanımınız 64 bit mimariye sahip mi bunu bilmelisiniz.

    Bilgisayar donanımınız 64 bit destekliyor mu buradan öğrenebilirsiniz: Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?

    Sistem bilgisindeki x64-based PC demek, bilgisayarınızda 64 bit Windows yüklü demektir. 32 bit donanıma 64 bit yükleyemeyeceğiniz için bilgisayarınızın donanımı da 64 bit anlamına gelir.

    Eğer 32 bit Windows yüklü ve siz 64 bit Windows yüklemek istiyorsanız şu yönergeleri takip edebilirsiniz: 32 bit 64 bit nasıl yapılır?

    alattin alattin (16984)