YAC nedir?

Dün kardeşim bilgisayara YAC Yet Another Cleaner diye bir program kurmuş.  YAC nedir? YAC'ı kaldırmak istedim ama denetim masasında programlar içerisinde YAC diye veya Yet Another Cleaner adında bir program göremedim. Bilgisayar her açıldığında YAC başlıyor.

YAC virüs mü? YAC nedir bir de YAC'ı nasıl silerim, bilgisayardan kaldırırım?

ahmetyildiz ahmetyildiz (61)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    YAC Nedir?

    YAC sitesinde bu program, dünyanın en hafif en hızlı pc temizleyicisi, tarayıcı koruması ve anti-malware yazılımı olaran tanıtılıyor.

    YAC  Yet Another Cleaner bir malware yani, virüs, trojan, worm, adware gibi zararlı yazılımları temizleme aracı olduğunu iddia eden bir programdır.

    Bunu söylememdeki sebep, YAC'ın geçmişi pek temiz değil.  Pek çok yazılım ile birlikte bundle olarak bilgisayarınıza kurulabiliyor. Yani örnek vermek gerekirse, siz ücretsiz bir oyun indirdiniz ve bunu kuruyorsunuz. Bu oyun yüklenirken YAC'da bilgisayarınıza kuruluyor. Burada olan şey aslında sizin dikkatsizliğinizden veya bilgisayar bilginizin az olmasından faydalanarak  YAC kendini sisteme kuruyor.

    Bu durum yani bir başka programın içine gömülü olarak kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan kurulum yapmak bilgisayar dünyasında hoş karşılanan bir durum değildir.

    Google üzerinden YAC ile ilgili arama yaptığınızda karşınıza sürekli "YAC KALDIRMA", "YAC NASIL SİLİNİR?", "YAC VİRÜS MÜ"  gibi başlıklar göreceksiniz.

    Dünya üzerinde de YAC pek iyi tanınmıyor ve sürekli sorun kaynağı olarak görülüyor.  YAC daha önceleri, Yet Another Cleaner adı ile tanınıyordu. Sonra bir isim değiştirme politikası uyguladılar ve kısaca YAC olarak reklam ve tanıtım yapmaya başladılar.

    YAC  neden kullanmamalıyım sorusuna benim aklıma gelen bir kaç sebep şöyle:

    • Bundle (yani başka programların içine gömülü olarak) gelmesi ve kullanıcı dikkatsizliğinden yararlanarak kendini kurması.
    • Kurulduktan sonra denetim masası > programlar içerisinden kaldırılamaması, bunun kasıtlı yapıldığını ve kullanıcıların kullanmaya zorlanıldığını düşünüyorum.
    • Hakkında veri toplama,  internet trafiğini izleme  ve bunları Çin gibi bazı ülkelerdeki sunuculara görmeme ile ilgili ciddi şüphelerin olması
    • Yazılımı geliştiren Elex do Brasil Participações Ltda Technology Inc adlı şirketin web sitesinin bile olmaması ( ben bulamadım, google aramalarında yok en azından)
    • Agresif bir reklam ve yayılma politikasının olması YAC kullanan pek çok kişi YAC'ın nasıl bilgisayarına kurulduğunun farkında bile değil.

    Kullanıcı deneyimlerine göre de YAC, Yet Another Cleaner, WOT ve Should I remove It gibi sitelerde oldukça kötü bir üne sahip.

    Sorunuza geri dönersem,  YAC nedir: Kendi sitesinde anlatılanlara göre YAC bir malware yani zararlı yazılım kaldırma aracı. Kullanıcı deneyimlerine göre ise kaldırılması gereken potansiyel istenmeyen bir yazılım.

    Bu sebepten bana göre YAC kullanmak çok mantıklı değil. YAC kaldırırsanız iyi olur.

    YAC kullanıp memnun olan hiç mi kimse yok? Elbette var. YAC kullanıp memnun olan insanlarda var.

    Ben burada sadece YAC ile ilgili kişisel düşüncelerimi paylaştım. Bana göre bir güvenlik, anti-malware uygulamasının bu derece şüpheli işlemlerinin olması, yayılma politikası bu yazılımın güvenilirliğini olumsuz etkiliyor.

    Malware yazılımlar ile ilgili sorun yaşıyorsanız size iki program önerebilirim. uzmanim.net'te sıkça adı geçen iki uygulamama Malwarebytes anti-malware ve Emsisoft anti-malware.

    Bana göre Malwarebytes anti-malware şuan kullanabileceğiniz en iyi malware temizleme aracı.

    YAC Yet Another Cleaner şuanda pek iyi bir üne sahip değil. YAC, Yet Another Cleaner programını deneme amaclı ben de kurdum biraz inceledim. Sonrada kaldırdım.

    İlk şaşırdığım YAC kaldırma yazılımının programlar içinde görünmüyor olmasıydı.

    YAC nasıl kaldırılır? bu linkte daha önce anlatılmıştı.

    cemkara cemkara (4215)