Yazdırma biriktiricisi hizmetini başlatamadı hatası

Windows local computer üzerindeki yazdırma biriktiricisi hizmetini başlatamadı.

Hata 1068:bağımlılık hizmeti veya grubu başlayamadı.

Şeklinde bir hata mesajı alıyorum. Yazıcım ilk başta çalışıyordu ama bugün bir baktım yazdırmadı. "Yazıcılar" bölümüne girdim baktım ama yazıcı yoktu. Ben de yazıcı ekleye bastım bu hatayı verdi. Hata şöyle;

Windows yazıcı eklemeyi açamıyor yerel yazdırma biriktiricisi hizmeti çalışmıyor lütfen biriktiriciyi veya makineyi yeniden başlatın.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

kemaldemir kemaldemir (9)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Yazdırma biriktiricisi başlatma hatası ile ilgili birkaç çözüm bulunmakta bunları denemenizi isteyeceğim.

    Çözüm 1:

    1. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\İşlem Merkezi bölümünden Sorun Giderme bölümüne giriniz.
    2. Burada Donanım ve Ses seçeneğini seçin ve açılan ekrandan Yazıcı'yı seçin.
    3. İleri deyin ve sorunun bulunup çözülmesini bekleyin.
    4. Sorun Giderme işlemi Yazdırma biriktiricisi başlatma hatasını bulup çözecektir.

    Çözüm 2:

    1. Başlat/Çalıştır bölümüne services.msc yazınız.
    2. Açılan ekranda "Yazdırma Birikintisi" servisini bulunuz ve çift tıklayınız.
    3. Buradan Başlat butonuna basıp servisi başlatınız.
    4. Bu işlem Yazdırma Biriktiricisini devreye sokup Yazdırma biriktiricisi başlatamadı hatasını ortadan kaldıracaktır.

    Çözüm 3:

    Microsoft'un yazıcı sorunları için çıkarmış olduğu Fix it sürünümü kullanınız.

    Fix it | Printer Problems

    Bu çözüm yollarının Yazdırma biriktiricisi başlatamadı hatasını çözmenizde yol gösterici olacağını umuyorum.

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

      USB Portun iyi algılamaz hale gelmiş olabilir. USB bağlantıyı çıkar, yazıcıcıyı önce kaldır sonra software ve driver'ını uninstall et. USB Bağlantıyı bu defa başka bir porta tak ve driver'ı, software'i yeniden install et. İnstall sırasında istenen izinleri ve tasdikleri kabul et. Öyle sanıyorum, yazıcı yeniden çalışır hale gelecektir.

      Utkubayat'ın verdiği bilgiler, çözüm yollarıyla ilgili bir nevi teorik bilgidir ve itirazım bulunmuyor. Ancak her zaman işe yaramayabiliyor.

      Benimki ise bir tecrübe kaynaklı tavsiyedir. Utkubayat tavsiyesi çözüm getirmezse, denenmelidir.

      Tecrübemden kısaca bahsedeyim. Daha yakın bir zaman önce başıma gelmişti. İnternette araştırmam sonucu utkubayat'ın burada paylaştığı bilgilere ulaştım (içerik olarak). Ama çözüm olmadı. Zira zaten "Yazdırma biriktiricisi" ilgili yerde açık görünmekteydi. Her ihtimale karşı tekrar kapattım ve açtım, yine işe yaramadı.

      "Fix it" ise normal denetim masası çözüm sihirbazından çok farklı birşey değil ve oda işe yaramamıştı.

      Sonra yukarıdaki tecrübe olarak belirttiğim çözüm yolunu denedim ve çözüm sağladım. Diğer yoldan çözülmezse ve eğer denemediysen mutlaka sende denemelisin.

      temmuz temmuz (12505)
      9 yıl önce cevaplandı

        Günlerce uğraşmıştım yazdırma biriktirici sorununu        başlat-çalıştır-services.msc-yazdırma biriktiricisi-başlat

        sorunu çözdü çok teşekkür ediyorum allah razı olsun

        osmanaltin osmanaltin (1)