Yazık ya fena rezil ettiler Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Yazık ya fena rezil ettiler facebook virüsü nasıl temizlenir?

Facebook üzerinden  Yazık ya fena rezil ettiler başlığı ile yayılan virüs oldukça tehlikeli ve bir truva atı barındırıyor.

Yazık ya fena rezil ettiler gibi ilgi çekici bir başlık ile arkadaşlarınızı ve sizi etiketleyen virüs sizi yönlendirdiği facebook harici bir link lie bilgisayarınıza virüslü dosyayı indirtiyor.

Yazık ya fena rezil ettiler facebook virüsü nasıl temizlenir aşağıd adım adım anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yazık ya fena rezil ettiler Facebook virüsü nasıl temizlenir?

    Yazık ya fena rezil ettiler
    Hanginizse cidden rezil olmuş mesajları ile yayılan virüs sizi http://socialvideomypage.com/videopage/?kuxin05ia adresine yönlendiriyor.

    Facebook virüsü kendini yaymak için bir URL kısaltme servisi olan ksurl.org kullanıyor. Facebook mesajındaki  Video --> http://ksurl.org/1hn3 linki sizi doğrudan virüslü sayfaya yönlendiriyor.

    Bu sayfa üzerinde  sahte bir video oynatma ekranı ve bu ekranda

    Facebook - Videolar

    Video Başlığı : Şuna bakın ya, rezil oldu :D yazıyor. Ayrıca sahte site görünüm olarak  son dönemlerdeki benzerleri gibi Facebook sayfası görünümünde tasarlanmış.

    Sahte video oynatıcı tıklanıldığında Videoyu indirerek izlemeyi deneyin.. linki üzerinden 1MB boyutundaki Video-Oynatıcı.exe doyası indirilmeye başlıyor.

    Video-Oynatıcı.exe virüslü dosyası şu antivirüs programları tarafından tespit edilebiliyor:

    • AVG Downloader.Generic13.CGHL
    • Avast Win32:Malware-gen
    • DrWeb Trojan.DownLoader7.49928
    • ESET-NOD32 a variant of JS/ExtenBro.Agent.M
    • Emsisoft Trojan.GenericKD.1723196 (B)
    • Malwarebytes Trojan.Agent.WU
    • McAfee Artemis!103783B58E82
    • Microsoft Trojan:MSIL/Kilim.C
    • Norman Troj_Generic.UOVPY
    • Panda Trj/CI.A 20140629
    • Sophos Mal/Generic-S
    • Symantec Trojan.Gen
    • Tencent Win32.Trojan.Downloader.Ducl
    • TrendMicro TROJ_GEN.R0CBC0DFR14

    Video-Oynatıcı.exe dosyası çalıştırıldığında virüs aktf oluyor. Facebook duvarınıza Yazık ya fena rezil ettiler  Hanginizse cidden rezil olmuş mesajlarını yazıyor ve arkadaşlarınızı etiketliyor.

    Son dönemdeki tüm Facebook virüsleri gibi Chrome tarayıcıdan dosya indirilmesine engel oluyor. Trojan özelliği yüzünden parola ve kredi kartı gibi bilgilerinizin çalınma riski çok yüksek.

    Virüs facebook hesabınıza bulaşmıyor. Bilgisayara bulaşıyor  o sebepten öncelikle bilgisayardan virüsün temizlenmesi gerekiyor.

    FACEBOOK VİRÜSÜ NASIL TEMİZLENİR?

    önemli

    Bu adımları izlerken Google Chrome yerine

    Internet Explorer, Firefox, Opera ya da Yandex  tarayıcılarından birini kullanın.

    Chrome kullanmayın.  Virüs temizleme bittikten sonra Chrome kullanabilirsiniz.

    ADIM 1 : Yazık ya fena rezil ettiler Facebook Virüsü Temizleme - Virüs bulaşan dosyaların temizlenmesi

    Malware taraması ile Facebook  Yazık ya fena rezil ettiler virüsünü silme

    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  linkinden Emsisoft anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca Emsisoft anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?  kurulumundan sonra mutlaka güncelleme yapmasını bekleyin.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    ADIM 2 - Yazık ya fena rezil ettiler Facebook Virüsü Temizleme  - Chrome uzantılarının silinmesi

    Facebook virüsü temizlemeGoogle Chrome eklentilerininin silinmesi

    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor.

    Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. Bu klasördeki Tüm uzantı klasörlerini silin.
      Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.
      Bu klasördeki Tüm alt klasörleri silebilirsiniz.
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme

    Facebook Yazık ya fena rezil ettiler virüsü Chrome üzerine  uzantı  yükler. Sonraki aşamada bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı tarayarak varsa istenmeyen yazılımları kaldırın. Yukarıdaki klasör içindeki tüm uzantıları güvenle silebilirsiniz. Bunlar chrome üzerine yüklenen eklenti dosyalarıdır.

     Bu aşamalardan biri çeşitli sebeplerden gerçekleşmiyorsa sonraki aşamaya geçin.

    ADIM 3 - Yazık ya fena rezil ettiler Facebook Virüsü Temizleme  - Chrome uzantılarının silinmesi Tarayıcı virüslerini temizleme

    Adwcleaner kullanarak bilgisayarınızdan Facebook virüsü silme

    Adwcleaner ile  Yazık ya fena rezil ettiler virüsünü temizlemek için tarama gerçekleştirin.

    Adwcleaner, Facebook virüsleri, tarayıcı korsanları ve reklam virüsleri için kullanılan güçlü ve ücretsiz bir programdır. Bilgisayarınızda mutlaka olmalıdır. Bu ve benzeri Facebook virüslerinde mutlaka Adwcleaner ile bilgisayarınızı taratmalısınız. Adwcleaner kayıt defterni tarayacak, tarayıcılarınızı virüslerden kurtaracak, disk üzerinde bulduğu virüs dosyalarını silecektir.

    1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak Adwcleaner yazılımını indirin.
      İndirme işlemi sırasında "Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi" hatası alırsanız hatanın sebebi uzantıları tam olarak silinmemiş olmasıdır. Internet Explorer ile Adwcleaner indirmeyi deneyin.

    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner ile virüs temizleme
      AdwCleaner Facebook Yazık ya fena rezil ettiler ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan  Facebook Yazık ya fena rezil ettiler virüsü ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın

      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü - adwcleaner virüs kurtulma
      Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Eğer ben teknik konulardan hiç anlamam diyorsanız lütfen facebook üzerinden bizimle iletişime geçin: https://www.facebook.com/uzmanim.net

    Ayrıca lütfen Facebook virüsü nasıl temizlenir? linkini inceleyin. Tüm facebook virüslerine karşı neler yapmalısınız linkte anlatılmıştır.

    Son olarak hâlâ Facebook Yazık ya fena rezil ettiler virüsü ile sorun yaşıyorsanız ve kullandığınız tarayıcı Chrome değilse aşağıdaki linklerden yararlanarak tarayıcınızı sıfırlayın:

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Google Chrome nasıl sıfırlanır?

    Yukarıdaki işlemlerden sonra Facebook Yazık ya fena rezil ettiler virüsü silme işlemi tamamlandı. Bundan sonra virüs sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj atamayacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bizim "KASPERSKY" tespit edemiyor mu ? Vay arkadaş o kadar lisans alıp para veriyoruz işe bak :))

      yavuzkosar yavuzkosar (3)