yeni aldığım laptopuma win 7 yükleyemiyorum

birçok yol denedim ama olmadı. "windows bu diske yüklenemez. seçilen disk GPT bölümü sitilinde"mesajı alıyorum. hiren iledenedim cd den açılmadı. biosda ACHI /IDE seçeneği yok sadece ACHI seçeneği var.

yarına kadar tamamlamam gerekiyor, şu anda hdd tamamen formatlı. yani geçici olarak servis dışıyım..

iyi ramazanlar

ahmetelt54 ahmetelt54 (2)
9 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Çözüm için yapılması gereken şey diskinizin Windows 7 yüklenecek bölümünü GPT'den MBR'ye çevirmek. Bunun için iki yol önerebilirim.

    İlk yol;

    1. İlk olarak "Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yönetimsel Araçlar" yolunu izleyiniz ve "Bilgisayar Yönetimi"ni açınız.
    2. Açılan pencerede sol menüden "Disk Yönetimi"ni seçiniz.
    3. Sağ alttaki bölümden Windows 7 yüklemek istediğiniz diskin sağındaki sürücüye sağ tıklayınız ve "Birim Sil..."i seçiniz. Bu işlemin ardından sürücünüzdeki tüm veriler silinecektir ve disk "Ayrılmamış Alan" olarak gözükecektir.
    4. Bu işlemin ardından aynı diskin bu sefer sol tarafına sağ tıklayınız ve "MBR Diske Dönüştür"ü seçiniz.
    5. Windows CD'nizi takarak yükleme işlemine başlayabilirisinz.

    İkinci yol;

    1. Windows 7 yüklemesine başlarken "Şimdi Yükle" ekranına geldiğinizde Shift ve F10 tuşlarına basınız.
    2. Açılan komut ekranında diskpart yazınız ve Enter'a basınız.
    3. Ardından list disk yazınız ve Enter'a basınız..
    4. Ekranda listelenen disklerden Windows 7 kurmak istediğiniz diskin numarasını bir yere not ediniz.
    5. Aynı ekranda select disk DISKNO yazınız ve Enter'a basınız. DISKNO yerine Windows'u yükleyeceğiniz diskin numarasını yazınız. (Örnek: select disk 0)
    6. Ardından aynı ekranda clean yazıp Enter'a basınız. Bu işlem seçtiğiniz diskteki tüm verileri silecektir.
    7. Sonrasında convert mbr yazıp Enter'a bastıktan sonra komut ekranını kapatıp, yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

      Yukarıda arkadaşımız açıklamış ama yinede olmaz  yeni üretilen  laptopların biosu UEFI olması Biosta bazı ayarların yapılmasını gerektiriyor

      ilk önce biosa girip  Boot menüsünden  UEFI modunu Legacy haline getirelim

      Bios Security bölümünden ( Boot Menü ) sekmesi Disable yapılır.Bios Advanced bölümünden ( Boot Speed ) sekmesi Disable veya Normal yapılır.

      Bios Advanced / System Configuration bölümünden (Boot Mode ) sekmesi CSM Boot yapılır .

      Bilgisayar açılırken F2 ile Bios'a girin
      Advanced Menüde
      Fast BIOS Mode = Disable edin
      Boot Menüde
      Secure Boot = Disable edin
      Aynı Menüde
      OS Mode Selection Seçenegi Açılacak
      Os Mode Selection = UEFI and Legacy OS olarak seçin
      Boot Option Priority Ayarlarınıda istediginiz şekilde Yapın

      F10 ile kayıt edip BİOS ekranından çıkınız.

      Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine
      Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz
      HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz
      DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

      HDD yi komple silmeden MBR diske geçemezsiniz  onun için  verileriniz önemliyse  harici diske yedeklemeyi unutmayın. saygılarımla

      mehmetyildiz mehmetyildiz (19)
      9 yıl önce cevaplandı

        UEFİ olmasa bile Bütün bölümleri silsek mbr olurmu

        recepguvenc recepguvenc (26)
        9 yıl önce cevaplandı

          Allah Razı Olsun...

          kullanici598382 kullanici598382 (1)
          8 yıl önce cevaplandı

            Eline sağlık buıradaki yazı sayesinde w7 yükleyebildim.

            cosef007 cosef007 (1)