Yeni Bilgisayar Almayı Düşünüyorum Ancak 64 bit

Saygıdeğer arkadaşlar,

Öncelikle hepinize çok teşekkürler. Sizlere bir sorum olacak. İş amaçlı olarak hafif ve i3 veya i5 işlemcili bir notebook almayı düşünüyoru. Ancak satıcıların söylediklerine göre win8 orjinal yüklü bilgisayarlarda 64 bit haricinde (32bit) işletim sistemi bulmak mümkün değilmiş. Sözgelimi ofice programları, Format Factory gibi dönüştürme programlarının 64 bit versiyonunu bulabilir miyim? Çünkü geçmişte 64 bit tecrübe ettim ama sürekli problem çıkardı. Şimdiden teşekkürler...

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    64 bit işletim sisteminde 32 bit programların tamamına yakını sorunsuz çalışır. Bu anlamda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

    Genelde karşılaşılan sorun 32 bit işletim sistemlerinde 64 bit uygulama çalıştırmaya çalışıldığında ortaya çıkar.

    Yani illa uygulamaların 64 bit sürümünü bulmanız gerekmiyor. 32 bit uygulamaları da sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

    Ben 64 bit işletim sistemi kullanıyorum. Uygulamalarım 32 bit ve 64 bit karışık ve en ufak bir sorun yok.

    Örneğin mail istemci olarak 32 bit Thunderbird kullanıyorum.

    Zaten 32 bit bir sistem almak mantıklı değil. 32 bit sistemde 4GB üzerinde RAM kullanamazsınız. Yani günün birinde ben bir RAM arttırayım dediğinizde 4GB limiti ile karşılaşırsınız.

    hakan hakan (15409)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Saygıdeğer Hakan Bey, öncelikle tatminkar cevabınız için çok teşekkürler. Bir önceki sorumda belirttiğim üzere almak istediğim bilgisayar -öğretmenlik mesleğim gereği- çoğunlukla iş amaçlı kullanacağım. Şu an Lenovo Yoga 13 i3 veya i5 düşünüyorum. Oyun ile alakalı bir özelliğe gerek yok. Genellikle ppt sunu dosyaları ile ilgili işlemler, benzer şekilde word / excel işlemleri, format factory ile video dönüştürme işlemleri gibi çok fazla güç gerektirmeyen işlemler için kullanacağım. Bu arada arabam olmadığı için -mecburen- hafif bilgisayar olmasını istiyorum. Özetle i3 işlemci benim için yeterli olur mu? Videolar ve sunum dosyalarında donma olmaması için sistem ve marka tavsiyelerinizi bekliyorum. Selam ve hürmetlerimle... yunusemre2344 9 yıl önce