Yeni bilgisayarı 1 dakika içinde şarja takıp çıkarttım. Sorun olur mu?

Merhabalar ben yeni bilgisayar aldım , ve şarja taktım 1 dakika sonra çıkardım be tekrar taktım sıkıntı olurmu kafama takıldı ilk şarja taktığım için hemen çıkarıp taktım çalışıyormu diye lütfen yardım

kullanici344161 kullanici344161 (1)
4 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

Bilgisayarın şarjını veya başka bir cihazı bir kere şarjdan çıkartıp takmak cihaza zarar vermez ama takıp çıkartmak sürekli oyuncak gibi zarar vere bilir.

Peki bataryanın ömrü nasıl çabuk bitiyor?

  1. Anlık akım yükselmesi, yani anlık elektrik akımının yükselmesi. Çoğunlukla topraklama olmayan prizlerde gerçekleşir.
  2. Yan sanayi şarj cihazı kullanmak.
  3. Cihazı saniye saniye şarjdan çıkartıp takmak yani 20 30 40... kere.
darkcrak darkcrak (5168)
4 yıl önce cevaplandı

    Bilgisayarını bir defaya mahsus şaja takıp çıkartman sonra tekrar takman hiç bir soruna yol açmaz.

    Bilgisayarın sürekli prize taklı çalışabilir. Bu durum hiç bir soruna yol açmaz.  Laptop diye sürekli pil üzerinde çalışman gerekmiyor.

    Ama sürekli tak çıkart yapmak, tam dolmadan prizden almak ya da tam boşalmadan prize takmak bataryanın ömrünü azaltır. Fakat bu bahsettiğim işlemleri yüzlerce hatta binlerce defa yapman gerekir. Bir defa yapmak ile bir sıkıntı olmaz.

    hakan hakan (15424)