Yenı HardDisk Alıcam Anlamıyorum Bakarmısınız

Arkadaşlar Bayagıdır pc mın donma sorunu arastırıyordum anladım kı donmasının nedenı Hard Diskden Kaynaklanıyor Dondugu zaman hard dıskden sesler cıkıyor Ve gorev yonetıcısınde %100 gozukuyor uzmanım net de de acılan bır suru konuyu ınceledım yazılan hepsını yapdım sonuc yok Neyse uzatmadan konuya geceyım Sımdı Asus pc kullanıyorum suankı hard diskim

698GB Seagate ST750LM022 HN-M750MBB (SATA)    37 °C

Bu Ama 300 gb lık bır Hard Diskde İsimi gorur Ancak Alacagım Hard diskin Performans Bakımından ıyı olması gerekıyor

Ve yasadagım bolgede duzgun bır pc Tamırcısı yok sız den rıcam ;

http://urun.n11.com/hard-disk/320gb-wd-sata-notebook-harddisk-black-serisi-7200rpm-P144168914?icid=990008_prudsys_productdetail_bysameseller

ornegın bu hard disk ıyımıdır Benıde bır kardesınız olarak gorup 2 dk 100-150 tl arası bır hard dısk onerırsenız cok makbule gecer

dalale dalale (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Merhaba

    Öncellikle link olarak attığın hard disk kriterlerin doğrultusunda iyi bir seçim. Linkte atmış olduğun hard diskin RPM (Dakikada Devir Sayısı) 7200 RPM bu değerde bir hard disk için normalin üstünde bir değer, Ön bellek olarak bakılırsa iyi denilebilecek bir önbellek hızını sahip 16 MB genel olarak bakılırsa güzel bir seçim yapmışsın.

    Hard disk alırken dikkat etmen gereken unsurlardan bazıları şunlardır;

    - RPM (Dakikada Devir/Dönüş Sayısı) Hızı

    - Önbellek

    - Bağlantı Türü

    - Kapasite

    Umarım faydalı olmuştur…

    tahatugyan tahatugyan (1206)
    7 yıl önce cevaplandı

      donma sebebi için hardisk alacağınızı yazmışınız donma sebebinin hardisk arızalı ise olabilir  işlemci ekran kartı bunlardan olabilir veya virüs kaynaklı olabilir  önce bilgisayarınıza temiz format atın deneme amaçlı donmayı engelersiniz tabiyki bu arada sistem özelikleriniz önemli win 8.1 önerebilirim

      BİLGİSAYAR DONMA SEBEPLERİ

      1) İŞLEMCİ ISISI KONTROL EDİLMELİ.

      2) ANAKARTINDA SORUN OLABİLİR.

      4) AGP SLOTU BOZUK OLABİLİR.

      5) EKRAN KARTINDA SORUN OLABİLİR.

      6) İŞLEMCİDE TERMAL MACUN VARMI KOTROL ET.

      7) ÇAKIŞAN PROGRAMLAR OLABİLİR.

      8) İŞLEMCİ FANI YERİNE İYİCE OTURMAMIŞ OLABİLİR.

      10) EKRAN KARTI VE FANI KONTROL EDİLMELİDİR.

      11) REMLERDE SORUN OLABİLİR,ARIZA YADA ANAKARTLA UYUMSUZLUK.

      12) İŞLEMCİ FANI AŞIRI TOZLANMIŞ OLABİLİR.

      13)SİSTEMDEKİ VİRÜSLERDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR.

      14) BİLGİSAYARA AŞIRI YÜKLENEN PROGRAMLARDAN KAYNAKLANABİLİR.

      15) İŞLEMCİ FANI ÇALIŞMIYOR OLABİLİR.

      16) DONANIMSAL SORUNLARDAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR.

      17) HARDDİSK ARIZALILARINDAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR.

      18) YANLIŞ DRİVER YÜKLENMESİNDEN KAYNAKLANABİLİR.

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

        Candan hanım cok tesekkurler ama sorunun hardDıskde Oldugu Kesın Sızce O attıgım hard dısk ıyımı Fıkrınız onemlı paylasırsanız cok makbule gecer.

        Dıger yandan

        tahatugyan tam olarak derdım buydu cok tesekkurler Burdan cıkardıgım sonuc bu lınkde attıgımın Performans Bakımından bır sorunu yok dıyorsunuz hocam dogrumudur

        dalale dalale (1)
        7 yıl önce cevaplandı

        • bayan değilim bayım ismim Emir candan hardiskten olduğu kesin ise linkteki hardiski alabilirsiniz candan 7 yıl önce

        WD 250GB, 3 Gb/s, 8MB Cache, 5400 RPM

        Bu değerler ve kapasitede olur dersen Kargo bedava, 95 lira:

        http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/wd-250gb-3-gb-s-8mb-cache-5400-rpm-wd3200lpvt-243700524 (tıkla)

        Yoksaki elbette seninde düşündüğün ürün;

        320GB WD SATA NOTEBOOK HARDDISK 16MB CACHE BLACK SERİSİ 7200RPM, Kargo bedava. 132 lira:

        http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/320gb-wd-sata-notebook-harddisk-black-serisi-7200rpm-251275295 (tıkla)

        temmuz temmuz (12505)
        7 yıl önce cevaplandı

          merhaba arkadasim bahsetmiş oldugun disk  güzel yalnız ben ce SSD dis seçeneğini de göz ardı etme SSD diskler çok başarılı okuma ve yazma hızları normal 7200 disklerden bile 4 - 5 kat hızlı laptop yada normal pc disk problemi olan musterilerime kesinlikle SSD diske yönlendiriyorum 3 adet  1 gb rami olan celereon bilgisayarı olan mbit müşterime tavsiye ettim ve deneme için 1 tanesini degiştirdim sonuç win7 yüklü kapalıyken açılma süresi 10 sn ile 20 sn arasında sürüyor ve 300 K boyuntundaki word excel dosyaları  tıklamanla açılması bir oluyor aşağıdaki diski de incelemende fayda var diye dusunuyorum

          kolay gelsin

          http://urun.n11.com/hard-disk/kingston-ssdnow-uv400-120gb-550mb-350mbs-25-sata-3-ssd-P108588118

          kedom kedom (11)
          7 yıl önce cevaplandı

          • Güzel ama 120 Gb disk günümüzde neye yeter, neye yarar? Ancak İki diskli sistemde işletim sistemi yüklenrki bu halde sisteme çok yarar, belittiğin hızlandırmayı sağlar (Ayrıca gürültüsüz, problemsiz çalışır vs). Ama böyle bir kullanım değilde tek disk olursa neredeyse bir flash bellek :) Kaldıki konu sahibi @dalale daha önce 700 Gb kullanıyormuş ve 300 Gb'ye ancak razı olabileceğini belirtiyor. temmuz 7 yıl önce
          • artık ben en son cdrom u herhalde 2 yada 3 sene once kullanmısımdır ihtiyaç yok gibi birsey 30 40 tl civarında cdrom yuvasına uyan hdd adaptorleri var yada harici disk kutuları eski diskini patlayıncaya kadar 2 disk olarak kullanır ama kazanacağı performans inanılmaz ben yeni laptobumda bile 1 tb lik diskimi cdraom yubasına taktıgım adaptor ile degistirdim yerine 120 gb disk taktım yada 40 lira kadar farkla 250 gb lik disklerde var. tercih tabiiki kendine kalmıs kedom 7 yıl önce
          • İlave 40 lira daha 250 Gb SSD.. Bak bu olabilir işte. Ama burada 120 Gb için verdiğin linke gir bir daha bak. Daha 1 Saat bile olmadıki 20 Lira zam gelmiş (Fiyat bilgisi değiştirilmiş). Yanlış hatırlamıyorsam ilk baktığımda 160 (159.90 gibi birşey) idi ama şimdi 180 olmuş. Artı 40 lira, 220 lira yapar ve yine uygun bir fiyat olur 250 Gb SSD için. Eğer @dalale bütçesi uyarsa neden olmasın (100-150 arası diyordu)? Mesajına 200 lira civarı 250 Gb SSD linkide ilave et öyleyse. temmuz 7 yıl önce
          • Ben baktım biraz ama öyle senin söylediğin fiyatlarda 250 (veya 240) Gb SSD pek yok gibi. temmuz 7 yıl önce
          • oki dostum haklısın 250 gb en mantıklı cozum olur herhalde kedom 7 yıl önce
          • 250 Lira altı yok herhalde. temmuz 7 yıl önce