Yeni Ram Taktım Açılmıyor

Merhaba öncelikle şunu söylemeliyim ki bilgisayarm en az 5 senelik ve 2 ram yeri var 5 senedir 2 gb ram la kullanıyorum dün yeni ram aldım ddr 2 sanıyodum olmadı bendekini gösterdim bu ddr 3 dedi aynı boydalardı 4 gb lik verdi 2 gb lik istedim 2 gblik verdi ama 2 gb liğin boyuyla aynı deyil di eve gittim taktım ekran yeşil ışık yanmadı açılmadı kasa çalışıyodu ama klavyedeki ışık gelmiyodu yerlerini değiştirdim gene aynı yenisin taktım gene aynı sonra eskisini taktım oldu yani yeni ram ne tek nede 2 si birden çalışmıyor ram bozuk değil öncekindede bu oldu çünkü internete baktım bıos felan diyolar pek anlamam ama bios şurdan tanıdık geldi benim pc emde bazen tarih saat 2011 oluyo ondada bıos bozuk demişlerdi bunla alakası var mı dır ? bu arada pc em 32 bit ondanda olabilir mi ? ama laptopum 32 bit 4 gb oluyor yani 3.41 kullanılabilir diyo masaüstü açılsın onada razıyım ne yapmalıyım teşekkürler

ahmet321 ahmet321 (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    BIOS değil de anakartın desteklediği DDR* ile ilgisi var.

    Kısaca DDR ramin çalışma frekans(hız) teknolojisini belirtir. Eski ramini geri tak EVEREST veya benzeri bir "sistem bilgisi" program indir, anakartın isminde yazar genelde DDR kaç olduğu. Ben everest'ten ekran görüntüsü atmayı deniyeceğim. Kafan karışırsa ordan bak

     EVEREST (Bendeki Ultimate Edition)  ürününden  Anakart / Homeboard  menüsünü seçiyoruz.

    https://preview.ibb.co/mCG4Vk/1.gif

    Anakart / Homeboard menüsünden Anakart / Homeboard özelliklerine giriyoruz.

    https://preview.ibb.co/nkfWAk/2.gif

     Burada Ram Yuvaları / Ram Sockets  bölümünde DDR kaç yazıyorsa anakartınızın desteklediği DDR sürümünü bulabilirsiniz.(DDR2: DDR'ın 2. sürümünü desteklediğini gösterir. DDR ifadesinin sonunda bir sayı yoksa anakartınız DDR1 tip RAM destekliyor demektir.)

    https://preview.ibb.co/g1XYO5/3a.gif

    Ayrıca, opsiyonel olarak anakartınızın desteklediği TAM DDR SÜRÜMLERİNİ  görüntülemek için ana menüden Anakart / Homeboard menüsünde Çipset / Chipset özelliklerinde "Desteklenen Bellek Türleri" / "Supported Memory Types" özelliğinin yanındaki değer(ler)e bakın.

    https://preview.ibb.co/hNs035/3b.gif

    Bi'Artı Ver Be Güzel Abim

    FOTOĞRAFLARI GEÇİRMEYİ BECEREMEDİM KUSURA BAKMA

    fbarda fbarda (26)