Yeni RAM taktım bilgisayar açılmıyor

Geçenler de bir 2gb ram aldım bilgisayarıma uyması lazım mhz değeri ddr si falan herşeyi 1re1 aynı marka farklı okadar ondan da birşey olucağını sanmıyorum fakat ramı takıyorum pc açılmıyor yani ekran gelmiyor ana kartta 2 slot var 2 sinde de böyle kendi ramım ile beraber takıyorum bu yeni aldığımı okumuyor yeniyi tek takıyorum dediğim gibi ekran gelmiyor n11 den almıştım ürünü değiştirmek istiyorum ya üründe sorun var yada başka birşey bilemiyorum derdimi bir türlü satıcı beyfendiye anlatamıyorum http://urun.n11.com/bellek-ram/2-gb-ddr3...-P81231026 soru sor bölümünde yazdıklarımı görebilirsiniz ben bu adama ne demeliyim değiştirmesi için çünkü ram hiç bir şekilde işime yaramıyor başka alternatifim yok kullanmak için birde bir arkadaş direkt takarsan açılmaz bios ayarlarıyla falan uğraşman gerek diyor ama nedir olayı tam bilmiyorum bir yol gösterin yardım edin

ana kartım: http://support.hp.com/tr-tr/document/c02185182 bilgisayarım w7 ultimate 64 bit

militanz militanz (1)
8 yıl önce sordu

  • Merhaba arkadaşlar başka bu sorunu yaşayan arkadaşlar vardır diye yazıyorum (2018 de) arkadaşlar bazı ramler intel uyumlu iken bazı ramler amd uyumludur. Ben de bu sorunu yaşadım ve şöyle çözdüm. ramlerinize bakın adını tam hatırlamıyorum kondanstör olması lazım yanlışsa kusura bakmayın o siyah şeyler var kare veya dikdörtgen işte onlar bazı ramlerde iki tarafta da bulunurken bazı ramlerde sadece 1 yerinde oluyor. Eski Raminizi kontrol edin belki iki tarafında da o siyah kareler var ama yeni aldığınız ramde yok ya da tam tersi eski raminizde 1 tarafta var yeni taktığınız ramde yok. Benim ramlerimde de 2 tarafında siyah kareler vardı. Fakat yenisinde yoktu o yüzden pc açılmıyor siyah ekranda kalıyor ve dıt dıt dıt diye sesler geliyordu sonra da kapanıyordu. İşte sorununuzun çözümü bu. Yardımcı olduysa ne mutlu bana. Tabi sadece bundan değil belki ramde arızalanmış olabilir. Eğer yeni falan aldıysanı iade etmenizde fayda var. muratguelr 5 yıl önce

Toplam 5 Cevap

bilgisayarınıza uyumlu ram aldığınızı varsayarsak

Ramı taktıktan sonra bios ayarlarından girip ok işaretleri ile resimdeki gibi ayarları yapın üçüncü resimde sizin taktığınız ramı görürsünüz  en son ok deyin ve exit windowsu başlatın

candan candan (4301)
8 yıl önce cevaplandı

    o fotoğraftaki gibi yerler yokki benim biosta bunlar var baktım ama bulamadım  fotoğraftaki yerleri

    militanz militanz (1)
    8 yıl önce cevaplandı

    • sistem memory üzerine ok işareleri ile gelin ok deyin sizin taktığınız ramı görebilirsiniz candan 8 yıl önce
    • sol bölümde çıkması gerekir candan 8 yıl önce

    Sen önce sistem saatini ve takvimi düzelt. BIOS'ta ayarsız olduğu görülüyor. Onu düzelt sonra gerekirse diğer ayarlara bakarsın.

    Bu arada aradığın RAM ayarları "Advanced Chipset Setup" bölümünde bulunur. Bu satırı seçerek enterliyorsun,.Sayfa (ilgili bölüm) açılıyor. Sonra DRAM Frequency karşısına bakıyorsun. Eğer orada Auto (otomatik) ayarlı değilse onu Auto yapıyorsun. Hepsi bukadar.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Ya ben anlatamıyorum herhalde dediğiniz yerler bende yok sistem saatide biosu sıfırladım ondan öyle oldu onu düzelttim fakat diğer arkadaşın dediği gibi sistem memory üzerine gelemiyorum o bölümde sadece saati ayarlayabiliyorum ok tuşları başka yere yani yukarı aşşağı gitmiyor sadece saat te kalıyor ayrıca bende hep features yazıyor setup diye birşey yok yani militanz 8 yıl önce

    temmuz ve candan'nın söylemiş olduğu BIOS ayarlarını görmen için ilk önce RAM'in çalışması gerekiyor. Yeni aldığın RAM'i tek olarak iki farklı slotta da deneyip olumsuz sonuç alıyorsan RAM uyumsuz veya arızalı demektir. Ben RAM'in anakart ile uyumsuz olduğunu düşünüyorum. Soket tipi uygun olabilir fakat her zaman RAM almadan önce anakartın RAM Support listesine bakmak gerekiyor. RAM'leri farklı bir anakartta test edebilir misin?

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Uyum sorunu yaşadığını düşünüyorum. Anakartın RAM destek listesini kontrol edebilir misin? brsozl 8 yıl önce
    • Vallahi ben sıkıldım ya dün akşamdan beridir uğraşıyorum ürünü kargoyla tekrar iade ettim gönderdim yakınımdaki bilgisayarcılardan almayı düşünüyorum kasa ile birlikte gidip sizlere de teşekkür ederim yardımlarınız için saolun militanz 8 yıl önce
    • En iyisini yapmışsın. Geçmiş olsun diyelim :) brsozl 8 yıl önce

    Merhaba arkadaşlar başka bu sorunu yaşayan arkadaşlar vardır diye yazıyorum (2018 de) arkadaşlar bazı ramler intel uyumlu iken bazı ramler amd uyumludur.

    Ben de bu sorunu yaşadım ve şöyle çözdüm.

    ramlerinize bakın adını tam hatırlamıyorum kondanstör olması lazım yanlışsa kusura bakmayın o siyah şeyler var kare veya dikdörtgen işte onlar bazı ramlerde iki tarafta da bulunurken bazı ramlerde sadece 1 yerinde oluyor. Eski Raminizi kontrol edin belki iki tarafında da o siyah kareler var ama yeni aldığınız ramde yok ya da tam tersi eski raminizde 1 tarafta var yeni taktığınız ramde yok. Benim ramlerimde de 2 tarafında siyah kareler vardı. Fakat yenisinde yoktu o yüzden pc açılmıyor siyah ekranda kalıyor ve dıt dıt dıt diye sesler geliyordu sonra da kapanıyordu. İşte sorununuzun çözümü bu.

    Yardımcı olduysa ne mutlu bana. Tabi sadece bundan değil belki ramde arızalanmış olabilir. Eğer yeni falan aldıysanı iade etmenizde fayda var.

    muratguelr muratguelr (1)