Yerel disk C ile ilgili.

Diyelimki yerel disk c de 368 gb boş alan var bu boyut yavaş yavaş 362 ye kadar düşmüştü 1 hafta önce  bu 362ydi mesela ama şimdi tekrar 367 gb boş alan var bu neden olur ? Normal bişeymidir?

ghostdead11 ghostdead11 (62)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sen eğer iradi olarak bir disk temizliği yapmadıysan ve/veya sistemde zaman ayarlı çalışan bir "disk temizleme" programı yoksa/öyle bir faaliyet olmadıysa, temp klasöründe bulunan geçici dosyalar kendiliğinden silinmiş olmalıdır ve bu normaldir, olması gerekendir. Çünkü bu dosyalar sistemde başka programlar ve faaliyetler ile çalışırken otomatik olarak oluşurlar ve ismi üzerinde "geçici" dosyalardır; bir süre sonra sistemde ihtiyaç olmaktan çıkarlar ve kendiliğinden silinirler.

    Diğer sorunun cevabı ise (yorumda sormuşsun) evet, PC'de her türlü faaliyet sonucu dosyalar eğer sistem ile alakalı ise C: bölümünde oluşur ve/veya yüklenir. Ama eğer dışarıdan bir dosya ise (internetten download, program yüklenmesi, flash bellekten, CD''den kopyalama vb) yüklenecek olan dosyaların yeri senin tercihlerine bağlıdır. İstersen C: bölümü dışında diğer bölümlerde yüklenmeleri için tercih edilebilir. Eğer böyle bir tercih yapılmaz ve sisteme müdahalede bulunulmazsa bu halde varsayılan yüklenecek yer olan yine C: bölümüdür.

    Anlaşılmıştır herhalde :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      C Sürücü de gereksiz boş dosyalar silebilirsiniz bu dosyalar nasıl silinir ?

      başlat / disk yazın diski tıklatın taramadan sonra açılan sayfada tamamını işaretleyin ve tamamı tıklatın

      başlat / çalıştıra bu dosya yolunu yapışttırın tamamı tıklatın  "%temp%" kalasörün içini  tamamını silin

      yerel disk c de  farkedilir dececede boşluk olacaktır

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

      • benim dediğim doğru değilmi bilgisayarda girdiğin herşey c de depolanıyor nvidiagtx 7 yıl önce
      • @nvidiagtx hayır sadece C Sürücüsünde depolanmaz D Sürücüsünde'de depolanan dosyalar vardır. toprak34 7 yıl önce
      • tamam. nvidiagtx 7 yıl önce