Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi

Windows 7'de komut isteminde Chkdsk ile disk taraması yapmak istediğimde aşağıdaki gibi hata alıyorum

Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi.Bu hizmet programını yükseltilmiş modda başlatmanız gerekir

Komut isteminde farklı komutlar da yine Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi.Bu hizmet programını yükseltilmiş modda başlatmanız gerekir hatası alıyorum. Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi.Bu hizmet programını yükseltilmiş modda başlatmanız gerekir  hatasının çözümü nedir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Chkdsk komutu sabitdiskleri hatalara karşı tarar ve varsa dosya sistemi hatalarını giderir. Fiziksel disk problemlerine karşı etkili değildir sadece yazılımda, dosya sisteminde oluşan hataları çözebilir.

    Windows 7'de Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi.Bu hizmet programını yükseltilmiş modda başlatmanız gerekir hatasının sebebi Windows 7 işletim sisteminie giriş yaptığınız kullanıcının gerekli yetkilere sahip olmamasıdır. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmak sorunu çözecektir.

    Yeterli ayrıcalığınız olmadığından erişim engellendi.Bu hizmet programını yükseltilmiş modda başlatmanız gerekir hatasının çözümü:

    1. Başlat butonunu tıklayın.
    2. Programları ve dosyaları ara bölümüne cmd yazın
    3. Arama sonucunda çıkan Cmd.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın.
    4. Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    5. Komut  isteminde chkdsk komutunu uygulayın.

    Yukarıdaki işlemle birlikte chkdsk ile disk taraması yapmanız ve diski hatalara karşı taramanız mümkün olacaktır.

    murat murat (12492)