your account is now hacked: Kendi mail adresimden bana mail gönderiliyor.

Mail adresime bana kendimden gönderilmiş bir mail geldi. Mail de şunlar yazıyor:

your account is now hacked. Modify your pswd right away! You probably do not know anything about me and you definitely wanting to know for what reason you are reading this particular message, right? I am a hacker.... bla bla..

Bu mail ne anlama geliyor, gerçekten mail adresim hack edildi mi?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Size kendi email adresinizden gelmiş gibi görünen bir mail geliyorsa bu büyük ihtimalle bir scam yani aldatmaca mesajıdır.

    Bana gelen mail örneği aşağıdaki gibi:

    scam örneği

    Bu mailde bir adult (porno) siteye girmiş olduğunuz ve bu esnada sizin kendi kameranızın kullanılarak görüntülerinizin alındığı yazıyor.  Bunun karşılığında sizden 1000$ para bitcoin olarak isteniyor.

    Son dönemde çok yaydın bir dolandırıcılık tekniği.  Aslında böyle bir durum yok. Fakat kullanıcılar korkutularak para sızdırılmaya çalışılıyor.

    Mailim hack edilmediyse nasıl kendi mail adresimden bana mail gönderilebiliyor?

    Maalesef günümüzde kullanılan email protokolü güvenli bir protokol değil.  Sizin mail adresinizden gitmiş gibi görünen mailler göndermek oldukça kolay bir işlem. Örneğin yukarıdaki mailin teknik detaylarına baktığımda şunlar görünüyor:

    Received: from mxfront8j.mail.yandex.net ([127.0.0.1])
    	by mxfront8j.mail.yandex.net with LMTP id gKp5f1M6
    	for <benim@mailadresim>; Fri, 29 Mar 2019 12:05:31 +0300
    Received: from mail.versailles.archi.fr (mail.versailles.archi.fr [91.191.153.38])
    	by mxfront8j.mail.yandex.net (nwsmtp/Yandex) with ESMTP id WSPIPmFNUM-5TZ8geBS;
    	Fri, 29 Mar 2019 12:05:29 +0300
    Return-Path: peltiers@versailles.archi.fr

    Burada açıkca göründüğü üzere aslında mail  peltiers@versailles.archi.fr gibi mailin alıcısı ile alakası olmayan başka bir mail adresinden gönderilmiş. Mail muhtemelen hack edilen bir başka kullanıcıya ait.

    Bu tür mesajlar, mailler Scam olarak adlandırılır ve kullanıcıları kandırmaya yöneliktir. Çoğunlukla dolandırıcılık amacı ile gerçekleştirilir.  Lütfen bu tür mailleri dikkate almayın.

    alattin alattin (16999)