YouTube'da video boyutu büyüdü. Nasıl düzeltebilirim?

Bütün tarayıcılarda bir anda kendiliğinden YouTube videolarının boyutu yani kapladığı alan büyüdü. Bu problemi nasıl çözebilirim ?

NOT : Geçmişi temizle diyerek çerezler dahil herşeyi sildim fayda etmedi.
NOT : Sayfa yakınlaştırma ya da uzaklaştırmayla alakası yok standart şekilde zaten.
NOT : Sinema modu gibi durumlar açık değil.

Problemin Resmi: http://i.hizliresim.com/VDDgBj.png

Olması Gereken: https://i.hizliresim.com/lZqlOB.png

Problemli Görüntü

Olması Gereken Görüntü

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Edit:

    Yada problemli tarayıcıyı sistemden tam olarak kaldır ve yeniden yükle (Tarayıcıyı kaldırdıktan sonra app.data klasöründeki tarayıcıya ait klasörüde sil, yoksa tam olarak kalkmaz / tam olarak sıfırlanmaz).

    Hiç uğraşma ve fazla kafada yorma, dediklerimden birini yap, problemin düzelecektir.

    Chrome tarayıcısının tam olarak kaldırılması ve / veya tam sıfırlanması için silinecek klasörün yolu:

    C:\Users\(kullanıcı ismi)\AppData\Local\Google\Chrome (Doğrudan Google klasörünü silsende olur).

    Önce gizli dosyaları görünür yapmalısın.

    Edit2:

    Son -yorumlarda- verdiğin bilgilere göre senin sistemin tarayıcılarında youtube videolarının görünümlerinde herhangi bir anormalliğin olmadığı anlaşılıyor. Farkli tarayıcılarda farklı boyutlar olması çok normal ve bu sadece senin sisteminde değil herkeste öyle. Mesela IE tarayıcısında diğer tarayıcılardan daha küçük boyutlu (Bendede öyle).

    Ayrıca neden bunları yani farklı boyutlarda olmalarını kafaya takıyorsun doğrusu anlayamıyorum. Ve neden o kadar çok sayıda tarayıcı kullanmaktasın o da merak edilebilir (Chrome, Edge, IE, Firefox, Opera, Yandex.. Bunların hepsinin nasıl sıfırlanacağını sormuşsun konu muhtevasında ve bir yorum mesajında). Bence daha sade olmalı ve daha sade düşünmelisin. Yoksa çoğu zaman ve durumda kafan karışık olacak  olayları ve / veya konuları kavramakta güçlük çekeceksin.

    Bu arada tarayıcılarda oynattığın youtube videolarının istatistik bilgilerine baktığında her tarayıcıda farklı istatistik verileri olduğu görülür. Aynı bağlantı ve aynı videonon farklı tarayıcılarda sadece çözünürlük bilgileri değil, bununla birlikte videonun oynatılmasında kullanılan codec bilgilerininde değiştiği görülebiliyor yada değişiklik gösterebileceği anlaşılıyor (Video üzerinde sağ tık menüsüne girilir ve "Meraklısı için istatistikler" bağlantısı tıklanır).

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz sistem geri yükleme yapmam için gerekli geri yükleme noktası yok. appdata dediğin bu c'de gizli olan klasör değil mi ? peki ya diğer tarayıcıları nasıl yapacam ? ( edge , firefox, , yandex , opera ) ybaskin34 5 yıl önce
    • Mesajım altına yeniden bak @ybaskin34 temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz normalde daha önce böyle problem yoktu.. her tarayıcıda açtığım video İE açtığımda nasıl normalsa öyleydi. bi anda böyle oldu . ybaskin34 5 yıl önce
    • @temmuz https://www.youtube.com/watch?v=FcoazJ3D4Is şu videoyu bi chrome bide ie açıp ekran görüntüsü yollayabilir misin ? sende nasıl görünüyor görüntü. ybaskin34 5 yıl önce

    Bende de bu tarz sorunlar var. İşin garibi bende bazı videoların en boy oranı küçülüyor. Bazı arkadaşlarıma sordum onlarda da böyle durumları yaşayan olmuş. Eğer yanlış tahmin etmiyorsam YouTube artık videoların en boy oranını çözünürlüğüne göre otomatik olarak kare veya dikdörtgen olacak şekilde ayarlıyor.

    Bak mesela aşağıdaki video kare şeklinde. Ama her video öyle değil.

    Yine de YouTube video boyutu küçülme/büyüme sorununu çözecek bir tavsiye vereyim:

    YouTube'da video oynatıcının sağ alt bölümünde yer alan  Sinema modu simgesini seçebilirsin. Video kısmen daha düzgün hale geliyor.

    EDİT: Eklediğin notları okudum. Görünüşe göre YouTube tarafında bir problem var. Belki de bir şey deniyorlar, yahut güncelliyorlar.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Aynı cevabı ben yazacaktım, yazmamıştım. Yani @farurhenho haklı olabilir. Bende o şekilde düşünüyorum. "Bir anda çözünürlükler değişti" ifaden üzerine Sistem Geri Yükleme tavsiyesinde bulunmuştum. Eğer sistemde çözünürlük probleminin olmadığını düşündüğün bir zamana sitemi geri yüklediğin halde çözünürlük problemi dediğin şey sürüyor olursa bu durum @farurhenho mesajında belirtilenlerin doğruluğunu gösteriyor olacaktır. Böyle düşünülmeli ve karara varılmalıdır @ybaskin34 temmuz 5 yıl önce
    • @farurhenho @temmuz problemde belirttiğim gibi sinema modu ile alakalı değil. normal halde küçük olması gerekirken 2.resimdeki gibi fakat 1.resimdeki gibi büyük görünüyor. sistem çözünürlüğü 1920x1080 ayarlı zaten. ybaskin34 5 yıl önce
    • @farurhenho @temmuz leptoplarda oluyor bu problem genelde çözünürlükten kaynaklı fakat benim masaüstü olmasına ve 1920x1080 çözünürlük olmasına rağmen video ekran boyu büyük. ybaskin34 5 yıl önce
    • @farurhenho @temmuz internet explorer tarayıcısında ( 2.resim ) normal çalışıyor fakat diğer tarayıcılarda video ekranı büyük. ybaskin34 5 yıl önce
    • Senin bilgisayarının çözünürlüğü değil, ilgili videonun çözünürlüğünü kastetmiştim. Yani örneğin videonun çözünürlüğü 640x900 ise normal şartlarda YouTube o videoyu sağ-sol ve üst-alt taraflarına siyahlık ekleyerek gösteriyordu. Şimdi ise videonun en boy oranını çözünürlükle eşitliyor. En azından ben böyle anladım. Doğru olmayabilir de.. @ybaskin34 omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho problem başka yerde gibi. aynı videoyu internet explorer açıyorum sıkıntı yok görüntü olması gerektiği gibi fakat diğer tarayıcılarda normalden fazla büyük görüntü. eklediğim resimlerde belli boyutlar. biri explorer biri chrome alıntı. ybaskin34 5 yıl önce
    • @farurhenho problemin çözümü yok mu ? sende görüntü tam olarak eklediğim resimlerden hangisi gibi ? ybaskin34 5 yıl önce
    • Ben de görüntü eklediğin resimlerin tam tersi. Cevabımda da eklemiştim. @ybaskin34 omercik 5 yıl önce
    • İyi öyleyse, dediğim şekilde sistemi problem öncesi bir geri yükleme noktasına al, olsun bitsin. Yada problemli tarayıcıyı sistemden tam olarak kaldır ve yeniden yükle (Tarayıcıyı kaldırdıktan sonra app.data klasöründeki tarayıcıya ait klasörüde sil, yoksa tam olarak kalkmaz / tam olarak sıfırlanmaz). Hiç uğraşma ve kafa yorma, dediklerimden birini yap, problemin düzelecektir @ybaskin34 temmuz 5 yıl önce
    • Bu arada önce problem bir anda ve tarayıcıların hepsinde birden ortaya çıktı dedin, daha sonrada -yorumlarda- İE'ın düzgün çalıştığını ve problemli olanın Chrome olduğunu belirttin. İkisi aynı şey değil ve haliyle ikisinin değerlendirmesi ile çözüm yolları birebir aynı olmaz @ybaskin34 temmuz 5 yıl önce
    • @farurhenho normal benim girdiğim videolara girip baksana bi sende görüntü tam olarak nasıl ? video linki : https://www.youtube.com/watch?v=4AX-P4eztsE ybaskin34 5 yıl önce
    • @temmuz appdata 'da olmayan tarayıcıları nasıl temizleyecem ? geri yükleme noktası olmadığı için geri yükleme yapamıyorum. Genel anlam olarak tüm tarayıcılarda böyle dedim. İE'de düzgün çalışıyor fakat diğer tarayıcılarda sıkıntı var doğru . Olayı anlatabilmek için herhangi bi tarayıcıdan girip ekran görüntüsü almak için direk chrome seçtim yoksa chrome ile alakalı bişey değil. problem internet explorer hariç tüm tarayıcılarda oluyor (microsoft edge dahil ) ybaskin34 5 yıl önce
    • @temmuz edge tarayıcısını nasıl kaldırıp tekrar yükleyecem ? ve diğer tarayıcıları tam olarak nasıl kaldırabilirim ? ( bazı tarayıcılara yerel disk d'ye kurulu ).. tarayıcı kaldırma olmadan düzeltme şansı yok mu ? ybaskin34 5 yıl önce
    • @ybaskin34 Linkini verdiğin videoda herhangi bir sorun yok. Ben bir sorun göremedim. Şuan tekrar bir ekran görüntüsü alıp atar mısın buraya? omercik 5 yıl önce
    • @ybaskin34 Microsoft Edge'yi kaldırıp tekrar yükleyemezsin. Sıfırlaman gerekecek. Microsoft Edge nasıl sıfırlanır şu linkten öğrenebilirsin: https://uzmanim.net/soru/microsoft-edge-sifirlama/70082 omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho edge dediğin gibi sıfırlarsak düzelir mi ? videoya girince yine aynı problem var tarayıcılarda fakat internet explorer sıkıntı yok. sen bi ekran görüntüsü atsana sana verdiğim videonun tarayıcı tam ekran iken.video linki : https://www.youtube.com/watch?v=4AX-P4eztsE ybaskin34 5 yıl önce
    • Ben herhangi bir problem göremiyorum. Edge yi sıfırlayınca düzelip düzelmeyeceğini Edge'yi sıfırlayarak anlayabilirsin @ybaskin34 https://s5.postimg.cc/fwjhygb1z/Ekran_Al_nt_s.png omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho sende biraz daha küçük görünüyor bende daha büyük sanki ya da bana öyle geldi ama explorerdeki gibi küçük değil . teamviewer ile bağlanıp bakabilir misin duruma detaylı ? ybaskin34 5 yıl önce
    • @farurhenho bide videoyu explorer üzerinden aç ve boyuta bi bak. gerekirse ekran görüntüsü at. ybaskin34 5 yıl önce
    • ID ve şifreni özel mesajdan atarsan bakayım @ybaskin34 omercik 5 yıl önce