Yurt dışından alışveriş vergileri

Merhaba;

AliExpress'den alışveriş yapacağım. Fakat vergilerin kaç lira olduğunu ve vergileri nasıl ödemem gerektiğini bilmiyorum. Yurt dışından alışveriş vergileri kaç lira ve nasıl ödenir? Direkt sepette mi ödüyoruz yoksa kapıda mı? İnternette biraz araştırma yaptım fakat açıklamaları biraz karışıktı.

toprak34 toprak34 (2026)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kargo kapıya gelirse kapıdan ödüyorsun vergiyi, Şubedeyse şubeye gidip teslim alırken ödüyorsun.
    Ürünün fiyatına göre %18 ile %20 arasında vergi ödüyorsun. Hangi ürünü alacağına bağlı.
    Buna bağlı olarak gümrük sunum ücret, damga vergisi'de ödüyorsunuz.

    infinity infinity (402)
    4 yıl önce cevaplandı

    • @infinity Yani vergi 20 TL mi oluyor yoksa alacağımız ürünün fiyatının %20'si mi oluyor? toprak34 4 yıl önce
    • %20 si yani 20 TL değil. Pahalı ürün alınacaksa aliexpres kullanılmamalıdır. @toprak34 infinity 4 yıl önce