Yurtdışından getirilen vergisiz siparişlerin limiti düşürüldü. Ne kadar oldu?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından gümrüksüz getirilen ürünlerde muafiyet oranının daha önce 75 Euro olan muafiyet oraninin düşürüldüğünü açıkladı. Yeni muafiyet ne kadar oldu?

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından gümrüksüz getirilen ürünlerde muafiyet oranının 30 euroya düşürüldüğünü açıkladı. Daha önce bu sınır 75 euroydu.

    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve EticaretSEM tarafından organize edilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliği, TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı.
    Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak elektronik ticareti çok önemsediklerini dile getirerek, "E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım." diye konuştu.

    Türkiye'nin bu alanda dünya örneklerine göre geride olduğuna, bu konuda daha çok mesafe alınması gerektiğine işaret eden Tüfenkci, "Bunun birçok nedeni var. En önemli nedenlerinden bazıları da bizim şu ve ya bu nedenle bilişim sektörünün altyapısını oluşturan firmalara getirdiğimiz bir takım kısıtlamalar." ifadelerini kullandı.

    "HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYORDU"

    Yurtdışından 75 euroya kadar yapılan siparişlerin Türkiye'ye gümrüksüz girebildiğini hatırlatan Tüfenkci, bunun haksız rekabete yol açabildiğini söyledi. Tüfenkci, şöyle devam etti:

    "İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurtdışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer."

    Posta Gazetesi WEB sayfası - 22 Aralık 2016

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • İyi halt yemişler. Biz yükseltilecek diye beklerken resmen yurtdışından bir şey almayın demişler. Vestel gibi adı yerli markaların parmağı vardır bu işte. hakan 7 yıl önce
    • Off be.. Ne zaman güzel haber alacağız. Bu yapılır mı hiç. Tam de sipariş verecektim Aliexpress'ten. Hiç iyi haber vermedin @temmuz :( murat 7 yıl önce
    • Dediğin gibi halt yemişler ama diğer husus ve sahalarda yedikleri farklımıki?! :(( @hakan temmuz 7 yıl önce
    • Üzüldüm @murat. Keşke imkan olsada iyi haberlerde verebilsem :(( temmuz 7 yıl önce
    • @ismailsarp hani neredesin, tepki vermedin :) temmuz 7 yıl önce
    • AliExpress ile iyice samimi olmuşken bu yapılır mı :(( alattin 7 yıl önce
    • Asla!.. :(( @alattin temmuz 7 yıl önce
    • Kötü sürpriz.. :(( @alattin temmuz 7 yıl önce
    • Herkes yükselecek diye bekliyordu, 150 Euro lafları dönüyordu ortalıkta..Bende harddisk alacaktım ne güzel :( Haksız rekabet oluyormuş, ben yarıfiyatına yurtdışından aynı ürünü alabiliyorsam sorunu yurtiçindeki firmalarda demek ki.Onlara çeki düzen vereceğine, ekmeklerine bir de yağ sürüyorsun.Çok akıllıca gerçekten :) ismailsarp 7 yıl önce
    • Çok haklısın @ismailsarp, başka ne söylenebilirki.. Bu arada harddisk alım planlarının sekteye uğramasına ayrıca üzüldüm. Keşke bu kadar geciktirmeseydin :( temmuz 7 yıl önce
    • Sanırım daha yürürlüğe girmedi Ocak 2017 de girebilir.Son haftayı iyi değerlendirmek lazım o zaman :) @temmuz ismailsarp 7 yıl önce
    • Dilerim dediğin gibidir. Eğer öyleyse gerek sen @ismailsarp gerekse @murat (belki @hakan ve @alattin de) bu yaklaşık 10 günlük süreden faydalanabilir. Elbette başkalarıda.. temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz ben siparişimi verdim bakalım ne olacak... murat 7 yıl önce
    • Yeni karar uygulanmaya başladımı acaba? Bunu araştırmadan sipariş verdin galiba. Herhalde @ismailsarp ın tahmim ettiği şekilde yılbaşından itibaren uygulama başlar. Öyle olmasını diliyorum. Şimdiden güle güle kullan @murat temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz her şekilde verdiğim sipariş yeni yıl içinde gelecek (Çin). Bekleyip göreceğiz artık ne olduğunu. murat 7 yıl önce

    amazon.com'un TR'ye dolaylı yoldan girmesinin bile etkisi böyle oluyor. Büyük alışveriş yapana bişey değişmedi zaten alıcağı ürün her türlü ucuz ayrıca o ürün bizim ülkemizde yok o da ayrı konu. Olan bizim gibi ufak tefek şeyleri yurtdışından alanlara oldu. Son zamanlarda ülke hiç yaşanmayacak duruma geldi resmen.

    brsozl brsozl (1961)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Hoşgeldin @brsozl Çoktandın görülmüyordun, nerelerdeydin? :) Ülkenin yaşanmaz hale geldiği hususunda haklısın. Üstelik dahada kötülye doğru gidiyor :( temmuz 7 yıl önce
    • fazla aktif değilim uzmanim.net'de @temmuz . Farklı bir sitede yazıyorum artık. brsozl 7 yıl önce