ZenMate nedir, nasıl kullanılır?

ZenMate Nedir?

ZenMate nasıl yüklenir?

ZenMate Nasıl çalışır?

ZenMate Güvenli mi?

ZenMate ücretsiz mi?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    24 Aralık 2016
    Önemli Not:
    Zenmate şuan için Türkiye'den kullanılamaz durumda. Zenmate de engellenen VPN programları arasına girdi. Zenmate alternatifi VPN Programları listesinden başka bir VPN programı seçmenizi öneririz.

    ---------------------------------------------------------------------------------

    Yasaklı sitelere girmek için bir kaç yöntem vardır. Bunlardan en çok kullanılanı DNS değiştirmek veya bir yazılım kullanmakdır.

    Farklı Zenmate alternatifi VPN programı arıyorsanız : Zenmate alternatifi VPN Programları

    DNS değiştirerek yasaklı sitelere nasıl girerim?

    Eğer DNS sunucu nedir ve DNS sunucu nasıl değiştirilir bilmiyorsanız aşağıdaki linklerden adım adım resimli olarak bilgi alabilirsiniz ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? Buradan kendinize bir DNS seçin (Google ve Yandex önerilir)

    Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir? ( Eğer Android yüklü bir telefon kullanıyorsanız, örneğin Samsung Galaxy serisi gibi, buradan nasıl DNS değiştirilir öğrenebiliriniz)

    iPad DNS değiştirme (iPad tablet kullanıyorsanız, IOS cihazlarda DNS nasıl değiştirilir buradan öğrenebilirsiniz)

    iPhone DNS değiştirme  (iPhone tablet kullanıyorsanız, IOS cihazlarda DNS nasıl değiştirilir buradan öğrenebilirsiniz)

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?  (Bilgisayarınızda Windows 7 kullanıyorsanızWindows 7 DNS değiştirmeyi resimki olarak buradan öğrenebilirsiniz)

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir? (Bilgisayarınızda Windows 8 kullanıyorsanızWindows 8  DNS değiştirmeyi resimli olarak buradan öğrenebilirsiniz)

    Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir? (Bilgisayarınızda Windows 10 kullanıyorsanız Windows 10 DNS değiştirmeyi resimli olarak buradan öğrenebilirsiniz)

    Program kullanarak yasaklı sitelere nasıl girerim?

    Program kullanarak mobilden veya masaüstü bilgisayarlardan yasaklanmış sitelere girmek mümkündür.

    ZenMate Nedir?

    ZenMate, web sitelerine güvenli ve anonim şekilde (kimliğiniz gizlenmiş) şekilde kolayca erişmenizi sağlayan bir yazılımdır. VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulmuştur. ZenMate internet tarayıcınıza eklenti olarak kurulur. Bir web sitesine erişmek istediğinizde erişmek istediğiniz web sitesi ZenMate sunucularına iletilir. Bu  ZenMate sunucuları erişmek istediğiniz sitedeki verileri size servis eder. Bilgisayarınız ve ZenMate sunucuları arasındaki tüm internet trafiği şifrelenmiş durumdadır. Örneğin ZenMate kurduktan sonra uzmanim.net'e erişmek istediğinizde, internet tarayıcınızın adres satırına uzmanim.net  yazıp enter tuşun bastıktan sonra, bu isteğiniz ZenMate sunucularıne iletilir. ZenMate sunucuları, uzmanim.net sunucularına bağlanır ve web sayfaları sunucudan istenir ve sizin bilgisayarınıza iletilir.  Bu işlem sırasında sizin uzmanim.net'e bağlandığınız servis sağlayıcınız veya başkaları tarafından bilinmez. Bu işlem şifreli bir şekilde yapılır, IP adresiniz ve diğer kişisel bilgileriniz gizli kalır.

    Özellikle Turk Telekom ve benzeri servis sağlayıcılar sizinle ilgili bilgileri saklayamaz ve takip edemez. ZenMate  çeşitli kaynaklarca yasaklanan sitelere giriş yapabilmenizi sağlar.

    ZenMate nasıl yüklenir?

    Mobil cihazlarda Zenmate eklentisini Android için Google Play, IOS için AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

    ZenMate şu plaftormlarda çalışır:

    • Google Chrome
    • Firefox
    • Opera
    • Android
    • IOS

    Şu linklerden sizin için uygun zenmate versiyonunu indirebilirsiniz:

    Zenmate'i uygulama olarak kurabilirsiniz. Bu durumda tüm internet trafiğiniz Zenmate üzerinden şifreli olarak yönetilir.

    PC Ve MAC  için Zenmate:

    Eğer sadece Chrome, Firefox gibi tarayıcı üzerinde Zenmate'i ektinleştirmek istiyorsanız o durumda sadece eklenti yüklemeniz yeterlidir:

    Tarayıcı için Zenmate:

    Mobil cihazlar için Zenmate:

    Aşağıda Google Chrome ZenMate nasıl çalıştırılır anlatılmıştır.

    1. Bilgisayarınıza, tabletinize ya da telfonunuze size uygun olan Zenmate sürümünü indirin ve kurun. Chrome için Zenmate indir
    2. Ekletiyi yüklemek istediğinizde bir pencere açılacak ve açılan pencerede Ekle butonuna tıklamanız yükleme işlemini gerçekleştirecektir.
    3. ZenMate kurulumu gerçekleşecektir. Kurulum bittikten sonra karşınıza bir pencere gelecek.
    4. Security is just  one click away yazan ekranda Enter your eMail address yazan bölüme email adresinizi yazın ve Get Secured Now butonuna tıklayın.
    5. Great! Yazan ekranda sizin için bir parola oluşturulmuştur. Dilerseniz parolayı değiştirebilirsiniz veya değiştirmeden Got It! butonuna basabilirsiniz. Bu parola şifreleme işlemlerinde kullanılacaktır. Aklınızda tutmanız gerekmiyor.
    6. ZenMate kullanıma hazırdır.

    FireFox Zenmate nasıl çalıştırılır?

    1. Firefox tarayıcınızdan Zenmate eklentisini indirin ve kurun.
    2. Firefox için Zenmate indir

    Opera Zenmate nasıl çalıştırılır?

    1. Opera tarayıcınızdan şu adresi ziyaret edin: Opera için Zenmate indir
    2. Eklentiyi indirin ve çalıştırın.

    Android  Zenmate nasıl çalıştırılır?

    1. Android tablet veya telefonunuzdan buraya dokunarak uygulamayı indirin: Android (Telefon, Tablet) için Zenmate indir
    2. Normal bir şekilde uygulayı yükleyin.
    3. ZenMate uygulamasını çalıştırın
    4. Tanıtım yapan 6 tane kayan resim gelecek. Bunları kaydırın.
    5. Start Now ekranında Sign Up'a dokunun.
    6. Email adresinizi yazın ve bir Parola belirleyin.
    7. Daha sonra Ulke seçim ekranından Germany gibi hızlı bir VPN sunucuyu seçin.
    8. Attention yani uyarı ekranında I trust this Application'ı işaretleyin.
    9. Sonra Ok'e dokunun.
    10. You Are Secured yazdığı anda artp VPn kullanıyorsunuz demektir.
    11. Aylık 500 MB kotanız olduğunu unutmayın.
    12. Artık tarayıcınız üzerinden veya Twtter, Youtube, Facebook gibi uygulamlar üzerinden işlem yapabilirsiniz.

    ZenMate Nasıl çalışır?

    ZenMate vekil sunucu mantığı ile çalışır. Siz bir web sitesine girmek istediğinizde tarayıcınızın adres satırına girmek istediğiniz sitenin adresini yazarsınız. ZenMate bu isteği alır erişmek istediğiniz web sitesine erişir. Web sitesinden gelen bilgiyi size ulaştırır. Bu işlemde tüm veriler şifrelenir.

    ZenMate kurulduğunda Chrome içerisinde sağ üst köşeye ZenMate yeşil kalkan simgesi gelir.
    ZenMate

    Yukarıdaki ZenMate görüntüsü durumu özetlemektedir. Türk bayrağı ile gösterilen sizin bilgisayarınız orta bölümde bulunan ZenMate sunucusudur.  uzmanim.net simgesi ile gösterilen de uzmanim.net sunucusudur.

    Bilgisayarınız ve uzmanim.net sunucusu arasındaki tüm bilgiler şifrelenir, servis sağlayıcılar, hükümetler sizinle ilgili bilgileri bu sayede saklayamaz takip edemezler.

    Dilerseniz ZenMate'in farklı ülkelerdeki sunucularına bağlanabilirsiniz. Bazen sunuculardaki aşırı yoğunluk yavaşlamaya sebep olabilir.  Bu durumda farklı bir ZenMate sunucusu kullanmak çözüm sağlayacaktır.

    Farklı bir ZenMate sunucusuna nasıl bağlanırım?

    1. Chrome içerisindeki ZenMate simgesine tıklayın.
    2. Change Location Seçin
    3. Bir ülke seçin ve Choose tıklatın.
      ZenMate farklı sunucu üzerinden bağlanma

    ZenMate'i nasıl kapatırım?

    1. Chrome içerisindeki ZenMate simgesine tıklayın.
    2. On yazan butonu tıklayın ve Off konumuma getirin. ZenMate simgesi yeşilden griye dönüşecektir.
    3. Bu işlemden sonra ZenMate korumasından çıktığınızı unutmayın.

    ZenMate güvenli mi?

    ZenMate güvenli bir eklentidir. ZenMate ile ilgili detaylı bilgileri kendi resmi sitedinden öğrenebilirsiniz. ZenMate resmi sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
    Zenmate uygulama olarak güvenilir bir uygulamadır. Fakat VPN yazılımları üzerinden internete giriş yaparken bankacılık işlemleri gibi kritik işlemleri yapmanız önerilmez. Sonuçta VPN yazılımı bilgisayarınız, telefonuz ile girmek istediğiniz site arasında işlem yapar. Yani verileriniz VPN sunucu üzerinden iletilir.

    ZenMate ücretsiz mi?

    ZenMate ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır. ZenMate resmi sitesindeki söylem bu şekilde. Android gibi mobil cihazlarda ZenMate 500MB lık kota ile çalışır. Bunun üzerinde trafik için satın almanız gerekecektir.

    Zenmate ilk çıktığında ücretsizdi. Kendi üreticileri ücretsiz kalacağına dair garanti veriyorlardı. Fakat böyle olmadı. Zenmate ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut. Ücretsiz sürümde lokasyon sınırlaması var. Sadece belirli ülkelerdeki sunucular üzerinden kullanabiliyorsunuz.

    ZenMate  hangi platformlarda çalışır?

    ZenMate  Google Chrome, Firefox, Opera, Yandex, Comodo Dragon tarayıcılarında çalışır.

    Zenmate'in desteklediği mobil işletim sistemleri:

    • Android
    • IOS

    Zenmate'in desteklediği masaüstü plaftormları:

    • Windows
    • OSX
    • Linux tabanlı sistemler

    ZenMate'in faydaları nelerdir?

    • Anonim olarak web sitelerinde gezinme, kimliğinizin gizlenmesi
    • Yasaklı sitelere giriş imkanı
    • IP adresinizin gizlenmesi
    • Web siteleri ve bilgisayarınız arasında şifreli iletişim.

    ZenMate ile DNS yasaklamasını aşabilir miyim?

    Evet, tüm girdiğiniz web sitesi istekleri sorguları ZenMate ağına iletilir ve bu ağ üzerinden çözümlenir. Yani sizin bilgisayarınıza atanan servis sağlayıcı DNS sunucuları devredışı kalır. Bu sebepten DNS üzerinden yapılan yasaklamalarda ZenMate ile  aşılabilir.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Çok yararlı bir yazı olmuş çok teşekkürler. Peki hotspot shield programı nasıldır zenmate kadar güvenilir ve güzelmi dir?

      mujdatsayar mujdatsayar (57)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Hotspot Shield de güvenilirdir. ZenMate alternatif bir uygulama gibi düşünülebilir. ZenMate şuan sadece Chrome'da çalışıyor. Hotspot Shield daha kapsamlı bir uygulama. Hotspot Shield kullanıyordum bazen sunucu hatası veriyor. ZenMate'i bir kaç gündür kullanıyorum. Şuan sorunsuz çalışıyor. murat 10 yıl önce

      ZenMate eklentisi, Google Chrome ve diğer Chromium bazlı web tarayıcılarınızda kullanabileceğiniz proxy uygulamalarından bir tanesi ve diğer pek çok proxy programının aksine hem hafif bir yapıya sahip hem de kullanıcıları detaylar ile yormayan bir şekilde ayarlanabiliyor. Eklenti sayesinde pek çok internet sınırlamasını aşabilir, aynı zamanda internet bağlantınızı önemli işler için kullanıyorsanız kişisel gizliliğinizi de koruyabilirsiniz.

      Google Chrome'da diğer eklentilerin yer aldığı kısıma yerleşen ZenMate'in çalışıp çalışmadığını buradaki renginden anlayabiliyorsunuz ve dilerseniz proxy'sini kullandığınız ülkeleri çok hızlı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Proxy'de ülke değiştirme işlemlerinin yapılmasındaki temel ihtiyaç, farklı ülkelerde web sitelerine yönelik farklı koşulların belirlenmiş olması ve ülke kısıtlaması olan web sitelerine daha kolay bir şekilde giriş yapabilmek olarak karşımıza çıkıyor.

      Tabii ki internete farklı bir ülke üzerinden girmenin hızınıza yönelik bazı etkileri de mevcut. Maalesef hız konusunda yüksek hassasiyete sahip olan kullanıcılar bir miktar yaşanan gecikmeyi farkedeceklerdir ancak standart kullanıcıların web siteleri gezintileri esnasında herhangi bir yavaşlığı farketmeyeceklerine inanıyorum.

      Kullanılabilecek proxy uygulamaları arasına iyi bir alternatif olarak giren ve herhangi bir program kurulumu gerektirmeyen ZenMate Chrome eklentisi sayesinde hem hassas dökümanlarınızı, belgelerinizi ve kişisel gizliliğinizi kolayca koruyabilir, hem de bazı ülkelere kısıtlı olan içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

      NOT:ALINTIDIR

      Bence Zenmate kullanmaya hiç gerek yok google'ye free proxy sites yazarak girebilirsiniz

      örn:https://www.filterbypass.me/

      ghostface ghostface (11)
      9 yıl önce cevaplandı

        ZenMate Nedir?
        Özellikle yasaklı sitelerin artması ve İnternet kullanıcılarının bu sitelere girmeye çalışmasından dolayı ihtiyaç haline gelen ek proxy ayarlarının programlanmış ve eklenti haline gelmiş şeklidir. ZenMate sayesinde yasaklı sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

        ZenMate nasıl yüklenir?
        Buradan masa üstü uygulamasını chrome tarayacınız için yükleyebilirsiniz. Uygulamanın popüleritesi arttıkça geliştiricileri Mozilla içinde eklenti şeklinde kullanabileceğiniz programı yapmıştır, eğer Mozilla firefox kullanıyorsanız buradaki adresten indirebilirsiniz.

        ZenMate Nasıl çalışır?
        Eklentiyi indirdikten sonra otomatik olarak tek tıklama ile kurabilirsiniz.

        ZenMate Güvenli mi?
        Harici 3. bir proxy uygulamarı hiç bir zaman güvenli değildir. Sonuç olarak ZenMate girmek istediğiniz web sitesini kendi sunucuları üzerinden size göstermektedir. Log yani kayıt alma olasılığı bulunmaktadır.

        ZenMate ücretsiz mi?
        İlk çıktığında ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştür, ancak gördüğü yoğun talep üzerine + vip şeklinde de satışa çıkan bu eklentinin ücretli versiyonunda daha fazla lokasyon seçeneği ve daha hızlı bağlantı gibi ekstra özellikler dikkat çekiyor.

        guventas guventas (46)