Zip dosyası nasıl açılır?

Zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

Windows işletim sisteminde zip dosyası nasıl görüntülenir?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Zip dosyası nasıl açılır?

    Zip bir sıkıştırma formatıdır. Dosyalar disk üzerinde daha az yer kaplasın diye veya internet üzerinden, ağ üzerinden daha kolay indirilsin diye sıkıştırılırlar. Sıkıştırma işlemi bir tür yazılımsal işlemdir. Bir algoritma kullanarak dosyanın boyutu ufaktılır. Böylelikle dosya HDD üzerinde daha az yer kaplar. Zip uzantılı dosyalar internetten çok  daha hızlı indirilir. Sıkıştırışmış bir dosyanın uzantısı Zip olur.

    Zip dosyası açma:

    Windows işletim sistemi (Windows 7, Windows 8, Windows 10) yerleşik olarak zip dosyalarını açma özelliğine sahiptirler.  Bir zip dosyasını açmak için başka bir programa ihtiyaç duyulmaz. Fakat dilerseniz daha gelişmiş sıkıştırma ve açma programları kullanabilirsiniz.

    1. Zip dosyasını sağ tuşla tıklayın.
    2. Açılan menüden Tümünü Ayıkla seçeneğini seçin.
      zip açma
    3. Ekrana gelen Hedef Seç ve Dosyaları Ayıkla penceresinde bir klasör seçin veya doğrudan Ayıkla butonuna basın.

    Zip içindeki sıkıştırılmış dosyalar açılacaktır.  Bir zip içinde birden fazla dosya ve klasör bulunabilir. Bu sebepten zip dosyasını bir klasöre açmak mantıklı bir harekettir.Zip dosyasına şifre vermek de mümkündür. Sıkıştırdığınız bir dosyası şifreleyebilirsiniz. Şifreli bir zip dosyası nasıl oluşturulur buradan öğrenebilirsiniz: Şifreli sıkıştırılmış dosya (zip) nasıl oluşturulur?

    7Zip program ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz: 7zip nedir? 7zip uzantılı dosyalar nasıl açılır?

    murat murat (12492)