Opencandy virüsü nasıl temizlenir?

Opencandy virüsü nedir?

Opencandy virüsü bilgisayarıma zarar verir mi?

Opencandy virüsü nasıl temizlenir?

hakan hakan (15394)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Opencandy virüsü nasıl temizlenir?

    Opencandy virüsü nedir?

    OpenCandy virüsü, çeşitli antivirüs programları tarafından tespit edilebilen olası istenmeyen programdır. Olası istenmeyen programlar virüs olarak nitelenmezler.  Farklı antivirüs programları, antimalware yazılımlar tarafından  PUP.Optional.OpenCandy adı ile tespit edilir.

    Kullanıcılar tarafından OpenCandy virüsü olarak adlanrılan bu olası istenmeyen program bir reklam yazılımıdır.

    OpenCandy reklam virüsü normal bir program gibi bilgisayara kurulur.  OpenCandy aynı zamanda bulaştığı bilgisayarlara başka programlar da yükleyebilir.

    OpenCandy bulaştığı bilgisayara şu dosyaları  kopayalar:

    • C:\Documents and Settings(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\sp-downloader.exe
    • C:\Documents and Settings(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\{A2718E3B-EA2D-4520-8609-77AE8A8DE75B}\OCSetupHlp.dll
    • C:\Documents and Settings\(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\SPIdentifier.exe

    Ayrıca OpenCandy virüsü şu sitelere bağlantı isteği gönderir:

    • http://aff-software.s3-website-us-east-1.amazonaws.com/f7fcdd99a2e75d6ad7c29954e075a8b6/Cloud_Backup_Setup.exe
    • http://api.opencandy.com/
    • http://e1.arcadefrontier.com/aj/bundle/833/
    • http://sp-storage.conduit-services.com/spidentifier/SPIdentifierImpl.exe

    OpenCandy virüsü ayrıca bulaştığı bilgisayarda Rundll32.exe ve cmd.exe işlemlerini kullanır.

    • C:\windows\system32\cmd.exe
    • C:\windows\system32\rundll32.exe

    Bu dosyalar virüs değil, Windows'a ait dosyalardır.

    Opencandy virüsü bilgisayarıma zarar verir mi?

    OpenCandy bulaştığı bilgisayarı yavaşlatır. Başka bilgisayarlara, USB belleklere bulaşmaz. Sadece bulaştığı bilgisayarda reklamlar gösterir ve uygulamalar indirir.

    OpenCandy virüsü temizleme:

    OpenCandy güncel antivirüs ve anti malware programlar tarafından tespit edilebilir ve temizlenebilir.

    Aşağıdaki programlar OpenCandy virüsünü bulup siliecektir.

    Bu programlar ücretsizdir. Dilerseniz OpenCandy virüsünü temizledikten sonra bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

    OpenCandy gibi olası istenmeyen yazılımlar bilgisayarınızda gereksiz ram ve işlemci kullanımına sebep olur. Bu sebepten bilgisayarınız yavaşlayacaktır. OpenCandy kendini başka bilgisayar ve usb bellek gibi harici ortamlara kopyalama yeteneğine sahip değildir.

    Utorrent gibi ücretsiz programların içinde gömülü şekilde gelir ve bilgisayarınıza sizin bilginiz olmadan kurulur. Sadece Utorrent değil pek çok ücretsiz yazılımın içinde bilgisayarınıza kurulmuş olabilir.

    Bilgisayarınıza bir yazılım yüklerken kurulum aşamasında dikkatli olmalısınız ve size sunuclan her programı yüklememelisiniz.  Antivirüs programları genelde bu tür reklam uygulamalarına karşı yetersiz kalır ve bu tür zararlı yazılımları tespit edemezler.

    Bu sebepten bilgisayarınıza kurulu bir antivirüs yazılımı bu uygulamayı tespit edemeyebilir. Zaman zaman ücretsiz bir antimalware programı ile bilgisayarınızı taramak en azından bilgisayarınıza bulaşan bu tür reklam yazılımlarını ortadan kaldıracaktır.

    Ayrıca OpenCandy gibi yazılımların daha tehlikeli olanları blgisayarınızdaki parola gibi gizli bilgileri çalma özelliklerine dahip olabilir. Bu sebepten dikkatli olmakta fayda var.

    hakan hakan (15394)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Malwarebytes cheat engine programında virüs buldu cheat engine programı bilgisayardaki parolaları çalar mı burakordu 7 yıl önce
    • hayır çalmaz @burakordu daha çok istenmeyen reklamlara sebep oluyor hakan 7 yıl önce