Bilgisayara fidye virüsü bulaştı ve dosya uzantıları nbes oldu. Nbes fidye virüsü nedir?

0

Arkadaşlar bilgisayara fidye virüsünün bulaştığına eminim. Durduk yere reklam siteleri açılıyor, bilgisayar yavaşlıyor ve işin en kötü yanı dosyalarımın uzantıları ".nbes" olarak değişiyor. İnternetten araştırdım ve ESET,Malwarbytes gibi programların kullanışlı olabileceğini gördüm. Virüsü tamamen temizleyemediğime inanıyorum ancak işlevi eskisi kadar kuvvetli değil. Benim için mühim olan şey; dosyalarımın kurtarılması ve daha iyi önlem almak. Sistemi geri yüklemeyi denedim ancak olmadı. Dosyalarımı önceki sürümlerine getirebilecek bir çözümü olan veya bir fikri olan yazabilirse çok memnun kalacağım. Oyun dosyaları,resim,müzik ve uygulama uzantılarının hepsi ".nbes" uzantısına dönüşmüş durumda. 

Teşekkürler :)

yaslirahip yaslirahip (3)
4 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap


0

Henüz net bir bilgi yok nbes uzantısı hakkında bana da bir örneği ulaşmadı. İletişim üzerinden bize yaz ya da admin @ uzmanim. net adresine fidye notu dosyasını ve şifreli bir dosya gönder inceleyelim. 

Stop / Djvu fidye virüsü olma ihtimali yüksek. Örnekleri yolladığında kesin bir şey söyleyebilirim.

Dosyaları inceledim. Maalesef tahmin ettiğim gibi Stop / DJVU virüsünün yeni bir varyantı. Şuan için çözümü yok. Beklemekten başka da bir çare yok.

--------------------------------------------------------------------------

Tüm dosyaların uzantısı neden .nbes oldu?

Tüm dosyalarınızın uzantısı birden nbes (.nbes v0194) olduysa bilgisayarınıza fidye yazılımı / fidye virüsü bulaştı ve tüm dosyalarınızı şifrelendi demektir. Sadece dosya uzantısı değişmiyor. Tüm dosyalar ayrıca açılamaz şekilde şifreleniyor.

Fidye virüsü ile ilgili detaylı bilgileri şu linklerden alabilirsiniz:

nbes fidye virüsünün çözümü var mı?

(17 Aralık 2019) Şuan için bir STOP / Djvu virüsü varyantı olan ve dosya uzantılarını .nbes olarak değiştiren yazılımın şifrelediği dosyaların şifresini çözmek için bir yol yok. 

Fidye virüsleri dosyaları Offline ve Online Key denen iki özel veri ile şifreliyor. Fakat dosyalarınız Offline Key ile şifrelendiyse bir çözüm bulunma ihtimali var.

Dosyalarınız Offline Key ile şifrelendiyse;

Adım 1: Öncelikle Offline Key nedir buna bir bakın: 
Offline Key Online key nedir? Dosyalarım Offline Key ile mi şifrelenmiş nasıl anlarım?  Eğer Offline Key ile şifrelendiyse o zaman Offline Key elde edilebilmiş mi bunu kontrol etmek için adım 2'ye gidin.

Adım 2: Offline Key ile çözülebilen yeni Stop / Djvu fidye virüsü uzantıları hangileri? adresini ara ara kontrol edin. Offline Key elde edilirse Emsisoft bunu yazılımına ekliyor ve o zaman dosyalarınızın şifresi çözülebiliyor. Listede sizin dosya uzantınız var mı bunu kontrol edin. Bu listesi sürekli güncelliyorum.

 

 

Dosyalarınız Online Key ile şifrelendiyse;

Dosyaların şifresini çözmenin bir yolu yok. Dosyaları belki gölge kopyalardan kurtarabilirsiniz. Bu bir ihtimal ve denemekte fayda var:
İlk yapılması gerekenler:

 1. Sizde gölge kopyalar duruyor mu Shadow Explorer programı ile kontrol edin: ShadowExplorer nedir, nasıl kullanılır?
  Kurbanların %99'da gölge kopyalar silinmiş oluyor fakat ihtimal %1 de olsa denemekte fayda var.
 2. Bir USB bellek içine _readme.txt dosyasını ve şifreli bir kaç dosyanın (150KB boyutundan büyük) kopyasını alın. Eğer bu dosyaların şifresiz hali de mevcutsa bunu da USB belleğe atın. İlerde çözüm bulunursa faydası olacaktır.
 3. Bu yeni tür bir STOP (Djvu) fidye virüsü. Bilgisayara aynı zamanda parola / bilgi çalmak için trojan da yüklüyor. Bu sebepten önce (mümkünse telefonunuzdan şifreleri değiştirin) virüs taraması yapın ve sonra tüm parolalarınızı değiştirin.
  Virüsleri temizlemek için şu programlardan faydalanın.

  Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?
  Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

Önemli Not: Bu yeni fidye virüsü sadece dosyaları şifrelemiyor aynı zamanda bilgisayarınızdaki parolaları, kredi kartı gibi kritik bilgileri çalmak için de bir yazılım yüklüyor. virüsü temizledikten sonra mutlaka parolaları değiştirin. 

nbes fidye virüsü nasıl temizlenir?

nbes fidye virüsünün çözümü bulunur mu? Çözüm ne zaman bulunur?

nbes fidye virüsünün çözümü bulunur mu bunun garantisi yok. Geçmişte hatta yakın bir zamanda daha eski STOP / DJVU virüsü uzantıları için çözüm bulundu. Emsisoft gibi antivirüs yazılımları zaman zaman çözüm bulup paylaşıyorlar ama dediğim gibi bulunacağının ve bulunursa ne zaman bulunurun bir cevabı yok. Bu soruların bir cevabı olmayacak.

nbes fidye virüsü nedir?

Dosya uzantılarını .nbes yapan yeni fidye virüsü STOP (Djvu) denen fidye virüsünün en yeni uzantılarından biri.   Ağustos 2019 tarihinden itibaren STOP / DJVU virüsü yenilenmiş olarak karşımıza çıktı. Daha önce yazılımda bulunan hatalar giderildi ve kırılması daha zor hale geldi. .nbes uzantısı da bu yenilenmiş STOP / DJVU uzantılarından biri.

 STOP (Djvu) V1 ve V2 olarak adlandırırsak V1 içinde olan uzantılar için çözüm geçtiğimiz günlerde bulundu(STOP Fidye (V1 ) virüsünün şifrelediği dosyalar nasıl çözülür). Fakat .nbes uzantısı V2 yani versiyon 2 içinde bulunuyor ve henüz bunun için bir çözüm yolu yok.

nbes (v0194) genellikle torrent ya da crackli uygulamalar üzerinden yayılıyor. Windows aktivasyon cracki gibi aramalarda genelde STOP fidye virüsü içeren sahte crack dosyaları karşınıza çıkıyor.

Ayrıca güncel olmayan Windows, Internet tarayıcı (Chrome, Edge, Firefox) kullanıyorsanız girdiğiniz bir siteden fidye virüsü bulaşabilir.

nbes fidye virüsü bilgisayara bulaştığında bilgisayardaki tüm veri dosyalarını şifreliyor. Tüm resimler, videolar, Word, Excel belgeleri şifreleniyor. Daha sonra bilgisayara bir fidye notu dosyası bırakıyor. Bu dosya genelde _readme.txt adına sahip oluyor. _readme.txt dosyasında şu yazıyor:

 

 

ATTENTION!

Don't worry, you can return all your files!
All your files like photos, databases, documents and other important are encrypted with strongest encryption and unique key.
The only method of recovering files is to purchase decrypt tool and unique key for you.
This software will decrypt all your encrypted files.
What guarantees you have?
You can send one of your encrypted file from your PC and we decrypt it for free.
But we can decrypt only 1 file for free. File must not contain valuable information.
You can get and look video overview decrypt tool:
https://we.tl/t-4NWUGZxdHc
Price of private key and decrypt software is $980.
Discount 50% available if you contact us first 72 hours, that's price for you is $490.
Please note that you'll never restore your data without payment.
Check your e-mail "Spam" or "Junk" folder if you don't get answer more than 6 hours.


To get this software you need write on our e-mail:
datarestorehelp@firemail.cc

Reserve e-mail address to contact us:
datahelp@iran.ir

Your personal ID:
0256Bsd374y5iuhllklm7vqlVswfrM109lKmckRlRtShnwcsZaWzZnsReYbt1

Bu dosyada kısaca, tüm veri dosyalarının şifrelendiği, dosyaların şifresinin çözülmesi karşılığında sizden 980$ talep ediliyor. Eğer 72 saat içinde fidye öderseniz 490$ ödeyeceğiniz yazıyor. Ödemenin nasıl yapılması gerektiğime dair bir bilgi videosu da fidye notu dosyası içinde bulunuyor.

Fidye ödersem dosyalarımın şifresi çözülür mü?

Bunun bir garantisi yok. Sonuçta siber suçlulardan bahsediyoruz. Fidye ödeseniz de dosyaları geri alamayabilir, hatta para ödedikten sonra siber suçlularla hiç bir iletişim kuramayabilirsiniz (başıma geldi oradan biliyorum)

 

Dosyalarım şifrelendi. Peki şimdi ne yapabilirim?

Dosyalarınız sizin için önemli mi?

 

Hayır: Cevabınız hayırsa bilgisayarınızı formatlatabilirsiniz. Eğer format taraftarı değilseniz virüs taramasından geçirip şifrelenmiş dosyaları silebilirseniz. Parolalarınızı değiştirmeyi unutmayın. Virüs temizlemek için şu programlardan faydalanabilirsiniz:
Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

 

Evet: Dosyalarınız sizin için önemliyse yukarıdaki önerilerimi denediyseniz (ShadowExplorer) ve sonuç elde edemediyseniz yapabileceğiniz tek şey çözüm bulunsun diye beklemek (garantisi yok). Fidye ödemeyi düşünüyorsanız bunu bu konudan anlayan birinden destek alarak yapmanızda fayda var. Fidye ödemenizi çok zorda kalmadıkça önermiyorum.

"Kanka güzel anlatmışsın ama bizim bi abi var şifreleri para karşılığı çözdüğünü söylüyor"

Bunu söyleyen kişi ya dolandırıcıdır paranızı alır kaçar ya da 490$ olan fidye ücretini sizden 1000$ olarak alır ve fidyeyi ödeyerek şifreyi çözer. Burada yazdığım tüm bilgiler global çapta geçerlidir. Fidye virüsünün tek mağduru siz değilsiniz. Tüm dünya bundan etkileniyor, çözüm arıyor. Konu üzerinde çok bilgili yazılımcılar çalışıyor.  Ama fidye virüsleri genelde dünya genelinde kırılamaz kabul edilen şifreleme algoritmaları ile şifreleniyor. Her dosya size özel bir anahtar ile şifreleniyor. Bu sebepten filmlerde izlediğiniz gibi bir parola kırma gerçekleştirmek mümkün olmuyor.

"Size sormak istediklerim var"

uzmanim.net üzerinden https://uzmanim.net/sor linkinden sorabilirsiniz veya https://uzmanim.net/iletisim bize ulaşabilirsiniz. Sorularınıza @alattin şeklinde benden bahsederek bana daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Hangi antivirüs programları nbes virüsünü temizleyebiliyor?

Şuan için Malwarebytes, AVG, AVIRA, Sophos, McAfee,ESET-NOD32 ve bir kaç antivirüs yazılımı bu virüsü temizleyebiliyor. Fakat bahsettiğim şey virüsün temizlenmesi. Şifreli dosyaların şifrelerini bu programlar çözmüyor.

alattin alattin (17018)
4 yıl önce cevaplandı

0

@alattin abi işte bir kurulum dosyasının (https://dosya.co/qsy7ktjnp4be/SteamSetup.exe.nbes.html)şifrelenmiş hali. Uzantısı .nbes gördüğün üzere. Sanki bir ben akıllıymışım gibi sondaki .nbes'i sildim de olmadı :D sonra araştırınca öğrendim ki bu olay şifreyi kırmıyormuş. 

 

Bir de dosyaları incelerken arada bunu gördüm ve anladım ki bu illet fidye virüsü.

https://dosya.co/et0v6ztjj3ee/_readme.txt.html

 

EKLEME: Bu arada elemanlar bu virüs bana bulaştıktan sonra .nbes hakkında biraz bilgi toplamışlar ve bu sitede olaydan bahsetmişler. Pek ingiliççe yok ama anlayabilirseniz;

https://www.howtouninstallpcmalware.com/remove-nbes-ransomware-and-restore-nbes-files

 

yaslirahip yaslirahip (3)
4 yıl önce cevaplandı

 • @yaslirahip maalesef stop / djvu varyantı çıktı. Şuan için yapılabilecekleri yukarıda yazdım. alattin 4 yıl önce
 • @alattin çok sağol abi :) Bir kaç dosya hariç acayip önemli dosyalarım yoktu. Oyunlarımı D diskine kaydetmiştim zaten ve Eset ile Malwarbytes'ın taramalarına göre D'ye virüs girmemiş. Ben virüslü dosyaları silip indirdiğim yerden tekrar indiririm. İlgin için çok teşekkür ederim. İyi günler UZMANIM <3 yaslirahip 4 yıl önce
 • @yaslirahip önemli dosyan olmamasına sevindim. Bundan sonra daha dikkatli ol :) alattin 4 yıl önce
 • @yaslirahip önemli dosyan olmamasına sevindim. Bundan sonra daha dikkatli ol :) alattin 4 yıl önce

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol