Virüs taraması yaptım ancak virüs silindi mi emin değilim, ne yapmalıyım?

Öncelikle iyi günler dilerim, çoğunlukla crack  kullanmayan ve crack konularında fazla tecrübesi olmayan birisiyim ama bu sefer büyük bir salaklık ederek deneyeyim dedim ve şöyle bir şey yaptım. Steam aile paylaşımı ile indirdiğim bir oyun vardı fakat steam aile paylaşımı açan arkadaşım aile paylaşımını kapattığı için oyuna giremiyordum, yeniden açmasını istemek de bana hoş gelmediği için bu oyun dosyasının crack only folderlarını bulup oyuna girmeyi düşündüm. Bu yapıcağım harekette pek hoş görünmesede oyunun fiyatı aşırı tuzlu :( başka şansım yoktu. Ve denemeye karar verdim. Normalde böyle konularda çok dikkatli olsamda o anda baya boşluktaydım. Bu oyunun crack only folderları bir kaç sitede vardı, bende birini deneme kararı aldım çünkü oyuna devam etmek istiyordum ( site ismi verebilir miyim bilmediğim için vermiyorum fakat eğer izin verirseniz, verebilirim. ) Site de pekte bilindik ve iyi sayılmaz, o sırada nasıl bir heycanla arıyormuşsam artık, indirme kararı vermişim. Neyse konuyu çok uzattım üzgünüm, konuya geçecek olursam oyunun steamdeki ana dosyasını ayrı bir yere attım sonrasında only crack dosyalarınıda üzerine kopyaladım şu ana kadar her şey normal fakat oyunun .exesini başlattığım an hiçbir şey açılmadı ve windows defenderdan bir kaç virüs bulaştığına dair uyarı aldım işte o zaman o kadar aklım bulanmıştı ki ne yaptığımı anlamadım sadece kaldıra tıklıyordum yeniden geldiklerine farkedince karantinaya ala tıkladım ve daha gelmediler. Büyük ihtimalle sadece 2 tane bildirim geliyordu ben kaldıra tıklayınca tekrarladığı için bana çok gibi gelmiş olabilir, tam hatırlamıyorum ama birisinde miner yazıyordu sanırım, diğerini ise hiç hatırlamıyorum ama karantinaya aldıktan sonra daha gelmediler. Sonrasında sizin videolarınızdan bildiğim ( sağ olun<3 ) Malwarebyte' ı yükledim ve hızlı tarama yaptım bir kaç tane virüs buldu dediğim gibi o sırada ne yapıcağımı düşündüğüm için hızlıca karantinaya alıp sildim. Sonrasında yine emin olamadım ve Kaspersky'ı yükledim sonrasında hızlı tarama yaptım, bu sefer virüs bulmadı. Ben yinede biraz daha emin olmak için Windowsun sıfırlama özelliği ile bilgisayarımı sıfırlama kararı aldım. Sıfırladıktan sonra bir daha malwerbyte'ı kurdum ve tam tarama yaptım. Sonuç olarak yine virüs bulmadı dediklerimi tekrarlıyor gibi olucam :) ama detayları bilmenizi istiyorum. Kaspersky'ı da yükledim hızlı, tam tarama yaptıktan sonra yine temiz sonuç aldım. Şimdi izninizle size sorucağım soruya geçiyorum, ben bu kadar şey yaptıktan sonra hâlâ emin hissedemiyorum çünkü bu sistemlerin nasıl ilerlediği hakkında fazla fikrim yok. Düşünüyorum ki acaba bana ağır bir virüs mü bulaştı da o yüzden bulamıyorum ya da virüs düşündüğümden daha mı kolaydı da ben ilk yaptığım hamleler ile zaten kurtulmuştum, emin olamıyorum. Gpu ve cpu kullanımları normal gözüküyor gibi ama yine de emin olamıyorum, sizin bilgilerinize güveniyorum bu kadar yaptığım hamleden sonra acaba virüs olabilir mi ? He bu arada bu olay ayın 2'si gibi oldu o zamandan beridir her gün taratıyorum ve hiç bir virüs bulunmadı. Ve acaba bana ilk başta bulaşan virüsler hakkında yorum yapabilir misiniz acaba ne bulaşmıştı merak etmiyor değilim. Eğer cevap verirseniz çok sevinirim, düşüncelerinize güveniyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

shin shin (1)
2 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

İçiniz rahat etmiyorsa aşağıdaki anti-virüs/anti-malwareleri kullanarak tekrar tarama yapın.

  • Malwarebytes ( kullanmışsınız )
  • Kaspersky Internet Security
  • Bit Defender
  • ESET AV
hydra hydra (3800)
2 yıl önce cevaplandı

  • Teşekkürler, Bit defender ve Eset AV' ı deniyeceğim fakat gerçekten bu taramalardan sonra bilgisayarımda bir şey olmadığını anlamış olur muyum? shin 2 yıl önce

Bilgisayarınızı şu antivirüs programları ile de taramanızda fayda var fakat gizli öğeleri de aktif etmenizi öneririm.

Bilgisayarınızı şu antivirüs programları ile taramanızı öneriyorum:

Bu size önerdiğim programlar gerçek zamanlı koruma içermediği için sadece bu programları bilgisayarınıza indirip bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

Gerçek zamanlı koruma nedir?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamaları veya dosyaları siz indirmeden önce veya indirdikten sonra tarar ve virüs olup olmadığını size bildirir, eğer virüs ise sizi uyarır . Gerçek zamanlı koruma olmayan antivirüs programları sadece bilgisayarınıza bulaşan virüsleri tarar ve siler.

darkcrak darkcrak (5168)
2 yıl önce cevaplandı

  • Size de çok teşekkür ederim, hepsini denemeyi düşünüyorum. Eğer bu anti virüslerde de bir kötü yazılım çıkmazsa güvende miyim demektir? shin 2 yıl önce
  • Evet dediğiniz anti virüsleri denedim ve hepsinden iyi sonuç aldım. Aklımdaki tek soru bilgisayarımda virüs var mı? shin 2 yıl önce
  • Bilgisayarınızda bu antivirüs programları da virüs bulamadıysa demek ki virüs yok bilgisayarınızda. @shin darkcrak 2 yıl önce
  • Çok ama çok teşekkür ederim, içime su serptiniz. Sağ olun <3 shin 2 yıl önce
  • :) rica ederim @shin darkcrak 2 yıl önce